Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Ah Üşüdü Bu Çocuk
Ah Üşüdü Bu Çocuk

Ah Üşüdü Bu Çocuk

İç savaşlarım devam ederken anne sütünden sonra en zorlandığım konu oldu çocuğu giydirmek. Sende annelik yanında da anadoluluk var, ne yapsan gitmiyor. Ah üşüdü bu çocuk diyerek o  yün ceket giydirilecek, ayaklarda 3 kat patik olacak!

Şimdi söyleyeceklerimi belki bir tek çocuk doktorları anlar. Eğer bir devlet hastanesinde çalışıyorsanız kapıda bekleyen onlarca hasta varken zamanı boş yere en çok çalan şey birey sormak için odaya girenlerden sonra kat kat giydirilmiş bebeklerin soyunma sürecidir. Hele bir de hasta sahibi taze bir anneyse yandınız. o soyunma süreci sizin en az iki hasta göreceğiniz zamanı packman gibi yer bitirir. Bu durumda iş başa düşer. Taze annemiz hala daha toraman yavrunun tombik bacakları sanki o badiyi çıkarırken kırılacakmış gibi nazenin bir şekilde soymaya çalışırken ben boş boş duramam davranırım yavrunun dış dünyayla bağlntısı kesen kıyafet kabuğunu kırmaya. Bu laha bebekleri soyduğumda da ateşini ölçer ve anneye ve özellikle yanındaki anneanne- babanneye okuturum ateş ölçerin ekranını. Ve  işte o nida “Nee, 39 mu ateşiii?” Ben de bilmiş bilmiş yapıştırırım cevabı “Yaa annesi bak gördün mü, Bi daha böyle giydirmek yok! bak sen iki katsı çoğuğun 2568 kat  giydirmişsin, bundan sonra kendinden bir kat fazla giydireceksin!” Anne hemen kabul eder yan gözle yanındaki büyüğüne bakarak ve sesine hafif iğneleyici tonu çaktırmadan yedirerek “Tabi doktor hanım, ah ben hep diyorum ama…”

Şimdi o bilmiş doktor, 3 çocuk ve 3 torun büyütmüş ve gözünde bırakın doktorluğu daha erişkin bile olamadığı annesiyle çocuk büyütürken geçen gün yaşadıklarını anlatsın size. Çocuğun altını açmak için yatırıp yaklaşık 518 katlık giysi duvarını aşıp bebeciğin cildine ulaştığımda bir de ne göreyim bebecik olmuş kıpkırmızı, sıcacık. O anda içimdeki doktor uyandı ve beni sallayarak kendime getirdi. Koşup ateş ölçeri aldım hemen. Sonuç belli “39”! Kendime geldiğimde poliklikteki kızları ya da gelinleri yanında yanlışlarını ortaya çıkardığım anneanne – babannelerin yüzleri geçti gözümün önünden tek tek. “Eh!” dedim “Ahınız tuttu. Ama işe dönünce görüşücez sizle 🙂 ”
Teyzelerin kulağını çınlatmayı bırakıp hatırlattım kendi kendime:

  • Bebeği ilk ay kendinden iki kat, sonrasında kendinden bir kat fazla giydirmelisin
  • Vücut ısısının iyi olduğunu anlamak için ensesini kontrol etmelisin
  • Ellerinin soğuk olması üşüme göstergesi değildir.
  • Soğuktan değil sıcaktan daha fazla zarar görür. (Havale geçirmek dahil)
  • Çok giydirerek çocuğun hareket kabiliyetini kısıtlarsın, vücudunu tanımasına engel olursun bu yüzden gelişiminin önüne geçersin
  • Çocuğa gün aşırı banyo yaptırabilirsin, üşümesinden çekinmemelisin

Her konuda tecrübelerine inanılmaz saygı duyduğum Anadolulu büyüklerimizden bir tek şu çocuğu giydirme konusunu bize bırakmalarını istiyoruz.
Üşütme korkusunu yendiğimiz günlere…

Ah Üşüdü Bu Çocuk

Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat