Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Aktif Bebek

Aktif Bebek

Fiziksel aktivite tüm yaştaki bebekler için oldukça önemlidir. Tabi ki size bebeğiniz güneşin doğumundan batışına kadar ihtiyacı olan tüm egzersizi yapıyor gibi geliyor. Emekliyor, yürüyor, koşmayı öğreniyor, zıplıyor, mobilyalara tırmanıyor, yürürken önüne çıkanları tekmeliyor.

2 – 3 yaş civarında, çocuğunuzu fiziksel aktivitesi daha zorlayıcı boyutlara ulaşabilir. Kas koordinasyonu geliştikçe merdiven inip çıkmaya başlayacak. Kolayca koşmaya ve üç tekerlekli bisiklet kullanabilmeye başlayacaktır. Üstüne bir de kısa dikkat süresi eklendiğinde her dakika başka bir aktiveye yönelecek ve sizi peşinden koşturacaktır.

Aktivitenin çocuk için ne kadar önemli olduğunu ne kadar vurgulasak yetmez. Çocuğunuzu aktiviteye yönlendirmek için öncelikle televizyondan uzaklaştırmalısınız. Pediatri camiası olarak ilk 2 yıl hiç televizyon izlenmemesini bunun yerine evin içinde ya da dışarıda fark etmez, bir aktivite konmasını öneriyoruz. Onları kardeşleri ve yaşıtlarıyla oynamaları için teşvik edin. Aile ziyaretleri planladığınızda da onları olabildiğince aktivitelere katın.

Bebek arabası kullanımını mantıklı seviyelerde kullanarak da aktivitesini arttırmayı deneyebilirsiniz. Yürüyüşe çıktığınızda otomatik olarak bebeğinizi arabaya oturtup tüm yürüyüşte orada kalmasına izin vermeyin. Eğer isterse yanınızda yürümesine izin verin ve onu destekleyin.

Eğer çocuğunuz kreşe gidiyorsa ya da bir bakıcısı varsa onlarlayken ne kadar aktif olduğunu mutlaka sorgulayın. Çoğu kreşte çocuklar yeterince fiziksel aktivitede bulunmazlar. Orada yerken ya da yemek yerken öncelik her zaman güvenliktedir. Bakıcılardan çocuğun lokmayla boğulmaması için yemek yerken mutlaka oturmasını ağzında lokmayla etrafta koşuşturmamasını özellikle rica edin.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat