Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Anason Ne Kadar Güvenli?
Anason Ne Kadar Güvenli

Anason Ne Kadar Güvenli?

Pimpinella anisum yani bildiğimiz adıyla anason. Ülkemizi de içine alan geniş bir coğrafyada doğal olarak yetişen anason fitoterapide de sık kullanılan bitkilerden.

Burada bahsedeceğim bilgiler yıldız anason için de geçerlidir.

 Anason %1-5 arasında uçucu yağ içerir. Uçucu yağında linalool, methylchavaciol(estragole, isoanethol) , cis-anethole, trans- anethole, anisaldehit kimyasal bileşenleri vardır.

Geleneksel Tıpta; afrodizyak, gaz giderici, süt arttırıcı olarak, astım, bronşit tedavisinde, ateş ve öksürükte kullanılır.

Fitoterapide ise, yine benzer olarak şişkinlik, dispeptik şikayetler, bağırsak spazmı, öksrük ve iştah kaybında kuLanılır. İçerdiği flavanoidler solunum sistemi hastalıklarında müköz meMbran üzerinde ve gastrointestinal sistem hastalıklarında düz kaslarda etkilidir.

Toplumumuzda ise özellikle lohusalar sütlerini arttırmak için kendilerineve bebeklere de gaz giderici olarak anason çayını kullanmaktadırlar. Ancak bu oldukça yanlış bir uygulama. Bu yanlıştan ötürü anneleri suçlamak zor zira ülkemizde bebek gaz giderici damlaların çoğunda anason var ve doktorlarımız tarafından da reçete ediliyor.

Anasonun içerdiği kimyasallar maalesef nörotoksik ve bu özellikle daha hassas olan, gelişmekte olan bünyeleri daha fazla etkiliyor. Küçük çocuklarda anasona bağlı bildirilen klinik durumlar ise şöyle: Hipertoni, durdurulamayan ağlama, atipik göz hareketleri, kas seyirmeleri, NÖBET, siyanoz(morarma), kusma ve iştah kaybı.

Gazda kullanılan ancak asla kullanılmaması gereken bir başka bitki de acı elma yağı yani adaçayı yağı! Bende acı hatıraları vardır ki bir başka zaman anlatayım.

Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

KAYNAK:
WHO Monografs on Selected Medical Plants volume 3
FFD Monografları- Bİtkiler ve Etkileri

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat