Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Ani Bebek Ölümü Sendromu
Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) bir yaşında küçük sağlıklı bebeklerde, genellikle uyku esnasında olan, beklenmedik ve açıklanmayan ölüm demektir.

Neden tam olarak bilinmemekle birlikte bu bebeklerin beyninde nefes alma ve uyku esnasında nefes almanın uyarılmasını kontrol eden bölgelerde bir anormallik olduğu tahmin edilmektedir.

Bazı bebeklerin bu açıdan daha fazla risk altında olduğu ve bu bebekleri korumak için bazı önlemler alınabileceği bilinmekte. En önemli koruyucu faktör ise bebeğinizi uykuya sırtüstü yatırmaktır.

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedenleri

Pek çok fiziksel ve çevresel etken bebeği ABÖS’na daha yatkın hale getirebilir. Bu bebekten bebeğe değişir.

Fiziksel Etkenler

 • Beyin Anomalileri: bazı bebeklerin beyninde solunum uyaran ve devamını sağlayan bölgenin daha küçük olduğu veya düzgün çalışmaz.
 • Düşük doğum ağırlığı: prematüre ya da çoklu doğumdan doğan(ikiz- üçüz eşi gibi) bebeklerin beyin gelişiminin tamamlanmamış olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bu bebeklerin solunum ve kalp atışı gibi fonksiyonları otomatik düzenlenme mekanizmaları de bozulmuştur.
 • Solunum yolu enfeksiyonları: ABÖS nedeniyle ölen pek çok bebeğin yakın zamanda üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmiştir.

Uyku ortamı etkenleri

Bebeğin beşiği, uyku pozisyonu, fiziksel faktörlerle de birleşince ABÖS riskini arttırabilir.

 • Bebeği yüzüstü ya da yan yatırmak: bebekler bu pozisyonda daha zor nefes alırlar.
 • Yumuşak yerde yatırmak: yumuşak bir yerde yüzüstü yatırmak bebeğin solunum yolunu kapatabilir. Ayrıca sırtüstü yattığında yüzünü örtmek de tehlikelidir.
 • Ebeveynle birlikte yatmak: bebeğin anne/baba ile aynı odada farklı yatakta yatması riski azaltırken, anne baba ile aynı yatakta yatması riski oldukça arttırır.

RİSK FAKTÖRLERİ

 • CİNSİYET: erkekler ABÖS’na daha yatkınlar
 • YAŞ: iki ve üç aylık dönem en riskli dönemdir.
 • IRK: siyahiler, Eskimolar ve Amerika yerlilerinde bilinmemekle birlikte risk daha fazladır.
 • AİLE ÖYKÜSÜ: ABÖS  nedeniyle ölen kardeşi veya kuzeni ölen bebekler risk altındadır
 • SİGARA: Sigara içen ebeveynleri olan bebeklerin riski belirgin ölücüde artmıştır.
 • PREMETÜRİTE:prematüre ya da zamanında olsa bile  düşük doğum ağırlığı ile doğmak ABÖS riskini arttırır.

ANNEYE AİT RİSK FAKTÖRLERİ

 • 20 yaşından genç anne
 • Sigara kullanımı
 • Alkol ya da uyuşturucu kullanımı
 • Düzensiz gebelik takibi yapmayan anneler

KORUNMA

ABÖS’ndan korunmanın garantili bir yolu yoktur ama aşağıdaki ipuçlarını izleyerek bebeğinizin daha güvenli bir uyku uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

SIRTÜSTÜ YATIŞ: bebeğinizi yüzüstü ya da yan yatırmak yerine sırtüstü yatırın. Bebek uyanıkken ya da her ki yöne yardımsız kendi başına dönebilmeye başladığında buna mecbur değilsiniz.

Etrafınızdakilerin bebeği doğru yatıracağını sanmayın. Bebek bakıcısı, anneanne, babaanne, sizin yokluğunuzda bebeğe kim bakıyorsa ona doğru yatış pozisyonu konusunda ısrar edin. Sakin uyusun siye karnının üstüne yatırmamasını söyleyin.

BEŞİĞİ BOŞ TUTUN: Bebeğin yattığı beşiği olabildiğince boş bırakın. Çarşafın iyice gergin olduğundan, bebeğin ağzını tıkayabilecek katlantıların olmamasından emin olun. Bebeği kalın yorgan, battaniye, kabarık örtüler üzerinde yatırmaktan kaçının. Beşikte yastık, kabarık yumuşak oyuncaklar bırakmayın.

BEBEĞİ SICAĞA MARUZ BIRAKMAYIN: bebeğinizi sıcak tutmak için, üstünü örtmeye gerek bıraktırmayan uyku tulumu gibi uykuya özel giysilerden kullanabilirsiniz. Eğer battaniye kullanacaksanız ince olmasına özen gösterin.

Battaniyenin alt ucunu güvenli bir şekilde yatağın alt ucuna sıkıştırın. Dışarıda kalan kısım bebeğin omuzlarına kadar gelecek uzunlukta olsun. Bebeği beşiğe yatırdıktan sonra battaniyeyi omuzlarına kadar örtün. Bebeğin yüzünü, başını kesinlikle örtmeyin.

BEBEĞİ YATAĞINDA YALNIZ UYUTUN: bebeğiniz sizinle aynı odada ancak farklı yatakta yatmalı. Erişkin yatakları bebekler için güvenli değildir. Bebek yatakla yatakbaşı arasında ya da yatakla duvar arasındaki boşlukta sıkışıp boğulabilir. (şahsen bu nedenle ölen ya da ölümden dönen birçok bebekle karşılaştım) bebek ayrıca derin uykudaki ebeveynin fark etmeden bebeğin üzerine dönmesi ile de boğulabilir.

BEBEĞİNİZİ EMZİRİN: ilk 6 ay anne sütü almak ABÖS riskini azaltıyor.

EMZİK KULLANIN: “Ne Emzikle Ne Emziksiz” yazımda bu konuyu detaylı yazmıştım. Uyku sırasında emzik emmesi ABÖS riskini azaltır.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat