Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuklarda İlaç Kullanımı  / Antibiyotikle Beraber Probiyotik de Kullanın
Antibiyotikle Beraber Probiyotik de Kullanın

Antibiyotikle Beraber Probiyotik de Kullanın

Kış geldi ve antibiyotik kullanımında artış başladı. Antibiyotikler çoğu zaman hayat kurtaran ilaçlardır ama ne yazık ki iyi ve kötü arasındaki ayrımı bilemediklerinden bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri de öldürürler. Antibiyotik tedavisi alan her üç kişiden biri “antibiyotik ilişkili ishal (AİD )”le tanışmıştır. Bazen bu iyi arkadaşların çoğunu öldürmek özel bağırsakta Clostridium Difficile bakterisinin üremesine yol açar ve hayatı tehdit eden ishal başlar. Bu durum oldukça nadir olsa da bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri öldürmenin pek çok uzun dönem etkisi de bulunmakta. Bu nedenle antibiyotik alırken probiyotik desteği de almak oldukça mantıklı görünüyor. Ama tabi ki bunu da belli kuralları var. Eczaneden gidip herhangi bir probiyotiği alıp kullanmanız çok da akıllıca olmayacaktır. Kısa süre sonra tüm doktorlar antibiyotiğin yanında uygun probiyotiği reçete etmeye başlayacaklar ama o gün gelene kadar birkaç detay aşağıda.

1. Probiyotiğinizi Dikkatlice Seçin: 

Antibiyotik kullanıyorsanız sıradan bir probiyotik almanız demir eksikliğini bakırla tedavi etmeye çalışmaya benzer. AİD ve c. Difficile enfeksiyonundan korunmak için her probiyotik uygun olmayacaktır. “Antibiyotik alırken daha fazla yoğurt yerim o da yeter” mi diyorsunuz? Maalesef yoğurt çok iyi bir probiyotik olsa da AİD’ten korunmada yetersiz kaldığını üzülerek belirtmek isterim.
Saccharomyces Boulardii (Reflor) her zaman iyi bir fikirdir: Bu bir bakteri değil mayadır. Bu da natibiyotiklerle ölmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca bugüne kadar hakkında en çok çalışılmış etkenlerden biridir.
Lactobacillus rhamnosus(Kaleidon), Bacillus Clausii (Enterogermina), Lactobacillus reuteri Protectis (Biogaia): Hem çocuklarda hem erişkinlerde AİD’ten korur.

2. Uygun Dozda Kullanın: 

Probiyotikler CFU (colony- forming unit) üzerinden ölçülür. Çocuklarda AİD’ten korumak için gereken doz son yapılan çalışmalarla 5 milyar ünite( 5 milyar CFU) olarak belirlendi.

3. Probiyotikler sadece canlıyken faydalılar: 

Probiyotikler canlı yada sindirim sistemine girdiklerinde canlanabilecek şekilde dondurulmuş ya da kurutulmuş yaratıklardır. Bu nedenle toz şeklindeki probiyotikleri kullanırken paketin üzerinde “ısıya dayanıklı” ibaresi görmediğiniz sürece çok sıcak sıvı ya da yiyeceklere karıştırmayın. Bu onların hedeflerine ulaşmadan ölmelerine yol açar. Bazı probiyotiklerin dolapta saklanması gerekir. Kutunun üzerini iyice okuduğunuzdan emin olun. Ayrıca probiyotiği antibiyotikten en az bir buçuk – iki saat önce veya sonra alın. Bilmediğiniz bir markayı almadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

4. Antibiyotik tedaviniz bitene kadar probiyotik kullanımını bırakmayın: 

AİD antibiyotik kullanımından haftalar sonra görülebilir. Çünkü bağırsaktaki bakteri ortamınızın eski haline dönmesi uzun zaman alır.

5. Antibiyotik kullanımından sonra probiyotikleri besinlerden almaya devam edin: 

Barsakta pek çok farklı bakteri türü olduğunu düşünürsek tek bir tip probiyotik alarak ortamın tamamen dengelemek çok da olası görünmüyor. Bu nedenle çocuğunuza farklı probiyotik alabileceği besinlerden vermeye devam edin. Örneğin kefir çok uygun bir seçenektir.

NOT: Bağışıklık sistemi problemi olan çocuklara probiyotik verilmeden önce mutlaka çocuk doktorları ile görüşülmelidir.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat