Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Banyo ve Cilt Bakımı  / Banyo Alanına Hazırlama
Banyo Alanına Hazırlama

Banyo Alanına Hazırlama

İşe koyulmadan önce ihtiyacınız olacak her şeyi elinizin altına almak önemlidir. Bebeği eksik bir malzemeyi almak, çalan kapıya ya da telefona bakmak için bir an bile yalnız bırakmayın. Elinizin altında olması gereken en önemli şeyler şunlar:

SU:

Çok mu komik oldu? Elbette suya ihtiyacınız var. Ama biz bebeği yıkayacağınız yeri önceden suyla doldurmanızı öneriyoruz. Genellikle 5-6 cm yüksekliğindeki su seviyesi işinizi görecek ama bebeğin çok fazla dalga yaratamayacağı düzeydir. Su düzeyini sınırlandırmak ve bebeğin başını hep suyun üzerinde tutmak dikkat edilecekler listesinde birinci sıradadır.

SABUN VE ŞAMPUAN:

Deri kalıntıları, bez bölgesi gibi problemli alanları unutmadığınız sürece bebeği sadece suyla yıkanmanın hiçbir kötü tarafı yoktur. Ama çoğu aile köpüklü banyoları tercih eder. Neyse ki bebekler için pek çok sabun, şampuan seçeneği mevcut.
BANYO LİFİ:

Banyo liflerini hem ıslak, temizlemek için, hem de kuru, silmek için, kullanabiliriz ve ilk haftaki sünger banyolarında oldukça faydalıdırlar.

HAVLU:

Kimse sıcak bir banyodan sonra banyonun dışındaki o soğuk havaya çıkmayı sevmez. Tabii bebekler de. Aslında bu memnuniyetsizliği en çok dışa vuran da onlardır. Bu nedenle bebeğinizi hızlıca havluya sarmak en iyisi olacaktır. Bebekler için hazırlanmış kapüşonlu küçük boy havluları kullanabileceğiniz gibi erişkin boyu havlu da kullanabilirsiniz. Ama pek çok kişinin erişkin tipi havluyla bir yenidoğan bebeği sarmalayı çok zor bulduğunu da belirtelim. Havlunuzun yumuşak, emici ve rahat olmasına özen gösterin. Eğer sünger banyosu yaptırdığınız bebeği havlunun üzerine yatırdıysanız mutlaka kurulamak için bir tane yedek havluyu yanınıza almış olun.

NEMLENDİRİCİ:

Çoğu yenidoğan soyulan kuru bir deriye sahip olsalar da nemlendiriciye ihtiyaç duymazlar. Hatta hassas derilerine uygulanan nemlendiriciler döküntü veya kızarıklığa yol açabilir. Eğer bebeğinize bir nemlendirici uygulamak istiyorsanız hangisinin uygun olduğu konusunda mutlaka çocuk doktorunuzla konuşun. Hipoallerjenik kremler her zaman daha iyidir. Etkinliğe gelince ise yağ bazlı olanlar su bazlı olanlara göre çok daha iyi nemlendirirler.

BEZ:

Bebeğiniz siz hemen suya koymadan hemen önce ya da banyosundan hemen sonra kakasını yapabilir. Bu nedenle yanınızda birden fazla bez, krem vs. bez değiştirirken kullandığınız materyallerden bulundurun.

KIYAFET:

Bebeklerin özellikle ıslakken çıplak yatmayı sevdiklerini hatırlatır onları banyo sonrası kurulayıp giydirirken biraz daha fazla çaba sarfetmeniz gerektiğini unutmamanızı dileriz.

TAM DESTEK:

Kendini bebeğinizi ve malzemeleri hazırladıktan sonra bebeğinizin sırtını ve başını aktif olarak kullanmadığınız elle destekleyin(örneğin sağ elinizi kullanıyorsanız sol elinizle mutlaka bebeği destekleyin).

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat