Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli
Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilmeli

Bebek ihtiyacı olan tüm besleyici maddeleri anne sütü dışındaki kaynaklardan almaya başladığında sütten ya da biberondan ayırmayı başlamak gerekir. Peki bebek sütten ne zaman kesilmeli?

Çoğu zaman bu noktaya gelmiş olan bebekler sakinleşmek keyif almak için hala anne sütü almaya devam etmek isterler. Sütten kesmek onunla emzirme aracılığıyla kurduğunuz iletişimden ya da onun sakinleşme aracından vazgeçmek demek değildir. Bunu aynı anlama gelmemesi için emzirme yerine başka bir aktivite koymalısınız. Yani çocuğunuzu sıklıkla rahatlaması için emziriyorsanız, onu rahatlatmak için başka yollar bulmanız gerekmektedir. Kitap okumak, birlikte şarkı söylemek, dışarda birlikte oynamak gibi. Eğer çocuk direnir ve karşı gelirse sakin kalın ve kararınızda katı olun.

Ne Zaman Memeden Ayırmaya Başlamalıyım?

Buna karar verecek kişi sizsiniz. Sizin ve bebeğinizin buna hazır olması çok önemli. Önerilen ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında bir yaşına kadar ve eğer siz ve bebeğiniz hazır değilseniz daha uzun süre ile emzirmeye devam etmektir.

Arkadaşlarınız, aileniz hatta yabancılar bile size bir sürü şey söyleyeceklerdir. Ama unutmayın her zaman tekrarladığım gibi hiçbir şeyin kesin bir doğru ya da yanlış yolu yoktur. Size en doğru gelen zamanı ve en rahat ettiğiniz yöntemi seçin ya da yaratın.

BLW (Baby-Led Weaning)

Bu yöntem son zamanlarda özellikle sosyal medya aracılığıyla giderek popülarite kazanıyor. Bu yöntemde sütten kesme zamanı ve beslenme tamamen bebeğe bırakılıyor. Yani bebek ne zaman memeye olan ilgisini kaybederse o zaman sütten kesiliyor. Beslenme sırasında ise genellikle parmak gıdalar tercih edilerek bebeğin kendi kendini beslemesi destekleniyor. Bana sorarsanız ben bu yöntemin bir hayranı değilim. Ama dediğim gibi herkes kendine en uygun olanı tercih etmeli.

Bazı bebekler 12 ay civarında memeye olan ilgilerini kaybederler diğer gıdalara daha fazla ilgi gösterirler. Kaba motor gelişimleri ilerleyip daha aktif hale geldikçe uzun süre emmek yerine yemeklerini incelemeyi, kendileri yemeyi ve onunla oynamayı tercih ederler. Eğer bebeğiniz emerken kolayca sıkılıyor ya da huysuzlanıyorsa bunu onu ayırmak için bir işaret olarak algılamanızda fayda var.

MLW (Mother-Led Weaning)

Belki işe dönmeniz gerekiyor ya da doğru zaman olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer siz hazır ya da mecbursanız ve bebeğiniz memeden ayrılma için hazır olduğunun sinyallerini vermiyorsa yine de onu ayırabilirsiniz. Ancak bu durumda daha fazla zaman ve sabra ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu ayıca çocuğun yaşına ve değişimlere karşı verdiği tepkiye de bağlıdır.

Bu noktada bazı profesyonellerin bile ‘soğuk nevale’ yaklaşımını kullandığını ve önerdiğini görüyorum. Çocuktan birkaç gün uzaklaşmak gibi yöntemler ona travma yaşatmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Nasıl Sütten Ayırabilirim?

Acele etmeyin, bebeğin hazırlık işaretlerini okumaya çalışın. Süreci aşağıdakileri uygulayarak kolaylaştırın.

Bir öğün atlayın

Sonrasında da ona emzirme yerine bardakla ya da biberonla süt verdiğinizde neler yaptığına bir bakın. Emzirme yerine sağdığınız anne sütünü, mama ve eğer bir yaşından büyükse inek sütü verebilirsiniz.

Emzirmeyi yavaş yavaş aftalar içinde azaltmaktansa bir anda azaltmak çocuğa zarar verir ve tepki göstermesine yol açar. Hem böylece sütünüz yavaş yavaş azalacak ve siz de şişmiş göğüsler ve meme iltihabından korunmuş olacaksınız.

Emzirme süresini kısaltın

Çocuğun memede geçirdiği süreyi azaltarak başlayın. Örneğin 10 dakika emziriyorsanız beş dakikaya indirmeyi deneyin.

Yaşına bağlı olarak emzirmeyi elma püresi, bir bardak süt veya mama gibi başka bir şeyle tamamlayın.

Uyku zamanındaki emzirmeyi kısaltmak en zorudur. Bu konuda sabırlı olmanız ve bunu en sona bırakmanız daha iyi olur.

Erteleyin ve dikkat dağıtın

Bu yöntem özellikle daha büyük ve konuşabileceğiniz bir çocuğunuz varsa oldukça işe yarar emmek istediğinde ona birazdan emzireceğinizi söyleyin başka bir şeyle dikkatini dağıtın. Eğer akşam erken saatlerde emmek isterse ona yatma zamanına kadar beklemesi gerektiğini açıklayın.

Hile yapın

Bebek küçükse ve biberonla devam edeceksek biberonu vermeden hemen önce dudaklarına ya da diline birkaç damla anne sütü verin. Ayrıca emzirdikten birkaç saat sonra, çocuk çok fazla acıkmadan ve sabırsızlanmadan biberonla biraz anne sütü verin.

Bebeğim Yeterince Besin Alır Mı?

Çok iyi bir şekilde bile emzirilen bebekler dahi anne sütünde olmayan D vitamini gibi bazı besinlere ihtiyaç duyarlar. Eğer bir yaşından önce bebeğinizi sütten ayırmanız gerekiyorsa bebeğin hala anne sütü veya demir destekli mama alması gerekecektir. Ancak bebek bir yaşını geçtikten sonra ona yeterince besin verebilmek için çeşitli ve besleyicilerden zengin bir beslenme sunmak zorundasınız.

Memeden Ayırmak Bir Savaş Haline Dönerse Ne Yapabilirim?

Eğer her şeyi denediyseniz ve hala sorun yaşıyorsanız belki de doğru zaman değildir.

İşe mi başladınız? Belki bebek hala bu yeni rutine alışmaya çalışıyordur

Bebeğiniz hasta mı? Bebekler iyi hissetmediklerinde emmeye daha eğilimli olurlar. Ayrıca bebek hastayken emzirmek bebeği sakinleştirmek için iyi olduğu kadar ona sunduğu besinler açısından da oldukça önemlidir.

Aileniz büyük bir değişim mi yaşıyor? Taşınma ya da boşanma gibi değişiklikler memeden ayırma sürecini zorlaştırır.

O zaman memeden ayırmayı bir sonraki ay deneyin. Er ya da geç olacaktır, merak etmeyin.

Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat