Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Bebeklerde Ve Çocuklarda Ateş Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
Bebeklerde Ve Çocuklarda Ateş Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Bebeklerde Ve Çocuklarda Ateş Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Bebeğinizin huzurunu kaçıran en ufak şeye bile şahit olmak yeterince üzücü iken onun bir de “ateşler içinde yandığını” görmek herhalde bu durumların en kötüsü haline geliyor. Anne ve babalarda ki bu tepkinin sağlık uzmanları arasında bir tanımlaması bile var: “Fever Phobia” yani “Ateş Fobisi”. İtiraf edelim hepimizde az da olsa bir ateş fobisi var değil mi? Şimdi gerçeklerle yüzleşme ve rahatlama zamanı.

Bakteriyel Ateş Viral Ateşten Farklıdır

Viral ateş vücudun ishal, grip, nezle gibi virüslerin yol açtığı bir hastalığa açtığı savaş nedeniyle ortaya çıkar. Viral ateş genellikle 3 gün içince geriler ve antibiyotikle tedavi gerektirmez. Çünkü antibiyotikler virüsler üzerinde etkisizdir.

Bakteriyel ateş ise kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, bakteriyel pnömoni (zatürre) gibi bakteri kaynaklı hastalıklara karşı verdiği savaştır. Bakteriyel enfeksiyonlar viral enfeksiyonlardan çok daha nadir görülür ancak daha ciddidir ve antibiyotikler tedavi gerektirir.
Eğer bebeğinizin ateşi 3 günden uzun sürüyorsa doktorunuzla görüşme zamanınız gelmiştir.

3 Aydan Küçük Bebeklerde Ateş Acildir!

Eğer bebeğiniz 3 aydan küçükse ve ateşi 38,3 °C nin üzerindeyse bunu acil bir durum olarak değerlendirin ve hemen doktorunuzla görüşün. Eğer kendi doktorunuza ulaşma şansınız yoksa bir acil servise başvurun. Doktorunuz tavsiye etmedikçe ateş düşürücü vermeyin. Bebeğiniz muayene olmadan önce belirtileri maskelemek istemezsiniz.

Peki neden acil? Küçük bebekler ciddi enfeksiyon belirtilerini göstermezler. Düşünmesi bile kötü ancak kanda ciddi bir enfeksiyon varken bile onlar tipik belirtileri gösteremezler.

Küçük bebeklerde ateş odağının bulunması için kan ve idrar testleri, akciğer filmi ve gereği halinde menenjit olup olmadığını görmek için belinden sıvı alınması gerekebilir.

En Doğru Değeri Rektal Ölçüm Verir

Bu yöntem pek hoş görünmese de aslında en doğru sonucu veren bu yöntemdir. Gerçek merkez sıcaklığını sadece rektal termometre verebilir. Ancak bebeğinizi her kontrol etmek istediğinizde bu yöntemi kullanmanız gerekmez. Akılda kalması gereken nokta şudur. Bazen koltuk altı, alın veya kulak termometreleri ateşi olduğundan daha yüksek gösterebilirler ve bu durumlarda şüphelendiğinizde ya da emin olmak istediğinizde bunu rektal termometre ile doğrulayın. Böylece boş yere acil servis yollarına düşmemiş ve bebeği daha da huzursuz etmemiş olursunuz.

Sayıları Değil Belirtileri Tedavi Edin

Çoğu ebeveyn ateş ne kadar yüksekse bebeğin hastalığının o kadar kötü olduğuna inanır. Ancak durum bundan farklıdır. Ateşi 40 dereceye yaklaşan bir bebek keyifle oyun oynayabilirken 38 derece ateşi olan bir bebek huzursuz, yorgun, mızmız ve kucaklanma isteği içinde görünebilir. Peki bu bebeğiniz rahat ve mutlu gözüktüğü sürece ateşini düşürmenize gerek olmadığı anlamına mı geliyor? EVET!
Termometrenin üzerindeki sayılara odaklanmak yerine bebeğinizin ne kadar hasta olduğuna karar vermek için onu gözlemleyin ve onun halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerini takip edin.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat