Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Ergenlik Dönemi  / Bu Tavsiyelerle Sosyal Medyayı Çocuğunuz İçin Avantaja Dönüştüreceksiniz
Bu Tavsiyelerle Sosyal Medyayı Çocuğunuz İçin Avantaja Dönüştüreceksiniz

Bu Tavsiyelerle Sosyal Medyayı Çocuğunuz İçin Avantaja Dönüştüreceksiniz

Dünya her gün biraz daha dijitalleşiyor. Bu dijitalleşmeyi nasıl yararlı hale getireceklerini öğrenmelerinde ebeveynlerin rolü büyük. İşte çocukların medya ile ilişkisini doğru yöne sevk etmek için ipuçları.

Sosyal medyayı diğer ortamlarla aynıymış gibi davranın: çocuğun tüm çevrelerini aynı şekilde değerlendirin. Nasıl ki okul arkadaşlarını, oyun arkadaşlarını tanıyor biliyorsanız, online arkadaşlarını da aynı şekilde tanıyın. Çocuğunuzun hangi platformları, yazılımları ya da uygulamaları kullandığını, online olduklarında neler yaptıklarını bilin.

Limit koyun ve onu oyun oynamaya teşvik edin: tıpkı tüm diğer aktiviteler gibi medya kullanımının da bir sınırı olmalı. Offline ve önceden yapılandırılmamış oyunlar yaratıcılığı destekler. Oyun zamanının önceliğiniz olmasına özen gösterin. Ve yapabildiğiniz her anda onunla oyun oynamaya çalışın.

Birlikte oynayan aileler birlikte öğrenirler: medya aktivitelerinin ailecek yapılması gerçekten harika bir davranış olur. Mesela birlikte bir video oyunu oynayabilirsiniz. Belki hatırlarsınız ben daha önce oyun konsolu oynayan 33 ve 3 yaşındaki iki oğlan çocuğunun resmini paylaşmış, aslında bu konuya değinmiştim. Birlikte spor içerikli oyunlar oynarken ona sporda centilmenliği öğretebilir, kendi deneyimlerinizi paylaşabilir, böylece ona izleyebileceği bir davranış biçiminin rehberliğini yapabilirsiniz.

İyi bir rol model olun: online olarak da terbiyeli ve kibar olmayı ona öğretin ve model olun. Çocuklar harika birer taklitçi olduğundan siz de medya kullanımınızı kısıtlayın. Sadece boş boş ekrana bakmaktansa oynarken, sarılırken, konuşurken onlarla daha fazla iletişim ve daha derin bir bağ kuracaksınız.

Yüz yüze iletişimin değerini bilin: çok küçük çocuklar karşılıklı etkileşim yoluyla öğrenirler. Dil gelişimi için karşılıklı konuşma ortamı yaratmak çok önemlidir. Konuşmalar yüz yüze olmalı. Eğer anne baba seyahatte ise ya da uzakta bir anneanne dede varsa videolu görüşmeleri tercih edin. Sadece ekrana bakarak ya da pasif dinleyerek iletişim dil gelişimini geliştirmediği gibi olumsuz yönde etkiler.

Teknolojisiz alanlar yaratın: yemek saatlerinizi ya da diğer ailecek bir araya geldiğiniz ortamları teknolojisiz tutun. Geceleri çocuğunuzun odasında cihaz bırakmayın. Böylece uyku zamanında bunları kullanma arzusuna yenik düşmesine engel olursunuz. Bu değişiklikler çocuğunuz sağlığındaki iyi yeme alışkanlıkları, iyi uyku, daha fazla aile zamanı gibi tüm kritik alanlarda gelişme sağlayacaktır.

Teknolojiyi duygusal emzik olarak kullanmayın: medya çocukları sakin sessiz tutmakta oldukça başarılı, ama bu çocuğun sakinleşebileceği tek seçenek asla olmamalı. Çocuklara yoğun duyguları tanıyıp onlarla nasıl bahşedileceğini, sıkıntılarını giderecek farklı aktiviteler oluşturmayı, nefes teknikleri ile sakinleşmeyi, problemleri çözmek için konuşmayı öğretmemiz gerekiyor.

Çocuklar için uygulamalar: “ eğitici” adıyla yerli yabancı 80000 kadar uygulama var. Ama yapılan bir çalışma göstermiş ki bunların çok ama çok küçük bir kısmı gerçekten eğitici. Bu nedenle bu konuda uygulamaları dikkatlice değerlendirip sonra kullanmanız gerekiyor. Eğitici bir uygulamanın sadece basma ve parmakla kaydırmaktan başka işlevleri de olmalı ve interaktif olmalıdır.

Ergenlerin online olması kadar normal bir şey yok: online arkadaşlıklar ergen gelişiminin bir parçası. Sosyal medya ergenlik çağındaki çocukların kendilerini tanıması, ifade edebilmesi ve erişkin dünyasındaki yerlerini belirlemesinde yardımcı olabiliyor. Ancak çocuğun hem gerçek hem sanal sosyal ortamında uygun davrandığından emin olmalıyız. Kullandıkları uygulamaların gizlilik ayarlarından ‘gizli’ seçeneğini seçseler de her paylaştıkları görsel ya da metinin onların sanal parmak izleri olduğunu olanlara hatırlatmalıyız. Onlarla açık fikirlilikle konuşun ki herhangi bir soru ya da endişeleri olduğunda size gelip rahatça anlatabilsinler.

Unutmayın: çocuk çocuktur: çocuklar medyayı kullanırken hata yapabilirler. Empati yaparak bu hataları düzeltmeye ve bunu bir öğretme fırsatına dönüştürmeye çalışın. Ancak seks, zorbalık içerikli görüntüler ya da kendine zarar verme görüntüleri yayınlaması ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunuzu gösteren kırmızı bayraklardır. Bu durumu fark ederseniz davranışlarını daha yakından inceleyin ve derhal profesyonele yardı arayın.

Medya ve dijital aletler hayatımızın ayrılmaz parçaları. Eğer uygun kullanılırlarsa faydaları inanılmazdır. Ancak araştırmalar göstermekte ki yüz yüze iletişim, aile zamanları, arkadaşlar, öğretmenler ile geçirilen zaman çocukların öğrenme ve gelişmesinde çok daha önemli bir yer tutuyor. Çocukların ekranın arkasında kaybolmasına izin vermeyin.
Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat