Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Büyüme Atağı Nedir?
Büyüme Atağı

Büyüme Atağı Nedir?

Nedir bu büyüme atağı? Arel’deki ani duygu değişimlerinin, kabaran meme aşkının, gece çok sık uyanıp durmasının benim işe dönmemle ilişkilendirmiştim ama bir süredir duran kilo alması yeniden başlayınca, boyu uzayınca ve koca kafası biraz daha büyüyünce durum netlik kazandı: Büyüme atağındaydı!!

Büyüme atakları biz pediatristlerin anne baba olmadan tam olarak anlayamadığımız ya da unuttuğumuz, üstünde durmadığımız bir kavram aslında. Karşımıza huzursuz, iştahı çok artmış, uyku düzeni değişmiş bir çocuk getirildiğinde doğal olarak bizim ilk yaptığımız şey bir hastalık olmadığını kanıtlamak. O yüzden aklımıza hep bunlara yol açacak hastalıklar gelir ve onları dışlamaya çalışırız. Ve tabi bir de emmelere doyamayan bebeğin annesinin haklı “sütüm yetmiyor mu acaba?” endişesini gidermeyi. Hadi şimdi büyüme atakları neymiş, ne zaman olurmuş, ne yapmalıymış bir bakalım ve ufaklıkları bir hastalık adı ile etiketlemekten kurtaralım.

Büyüme Atağı Nedir?

Bir büyüme atağı sırasında bebeğiniz normalden daha hızlı kilo alır, boyu uzar ve baş çevresi genişler. Ayrıca ayına göre  oturma, dönme, yuvarlanma vb. gibi bir gelişimsel basamak da atlayabilir. Bazen bir günde bir beceriyi kazandığını farkettiğiniz oluyordur değil mi? Bir günde dönmeye başladı, bir günde oturmaya başladı gibi. Zaten huzursuzluğun nedenlerinden biri de bu yeni edindiği beceriyle ne yapacağını bilememesidir.

Büyüme Atakları Ne Zaman Olur Ve Ne Kadar Sürer?

1.-3. Hafta, 6.-8. Hafta, 3. Ay, 6. ay ve 9. Ay civarı ortaya çıkar. Neyse ki sadece birkaç gün kadar sürer. Merak etmeyin sonra her şey yine normale dönecek.

Tam Olarak Ne Oluyor?

Bebek sürekli beslenme ister:  3 saate bir emen bebek 2 saatte bir hatta saat başı beslenmek isteyebilir. Sütüm yetmiyor diye düşünmeyin aksine bebek emdikçe uyaran artacak ve sütünüz de çoğalacaktır. Ek gıdaya geçmiş daha büyük bebekler de bu dönemde tabaklarındakini bitirerek annelerin yüzüne koca bir gülümseme yerleştirebilirler.

Daha sık uyanırlar: düzenli ve uzun süreli bir uykusu olan bebek bile bu dönemlerde geceleri bir iki kere daha kalkarak bir gece beslenmesi isteyebilir. Gündüz uykuları da daha kısa olabilir.

Huzursuzluk: Hiçbir şeyden memnun olmaz bir halleri olabilir. Sadece biraz daha sabır!

Ne Yapmalı?

Her zaman dediğim gibi ne yapmanız gerektiğini size bebeğiniz söyleyecek. Onu izleyin ve ihtiyaçlarına cevap verin.

Büyüme Atağı Mı Yoksa Ters Giden Birşeyler Mi Var?

Tüm bunlara yol açabilen tek sebep tabi ki büyüme atağı değil. Değişiklikler, diş çıkarma, tatiller vb. pek çok neden de aynı durumu yaratabilir. Eğer içinizde en ufak bir şüphe bile varsa mutlaka doktora başvurun.

Sağlıkla kalın

Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat