Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Ergenlik Dönemi  / Cinsellik Hakkında Konuşma
Cinsellik Hakkında Konuşma

Cinsellik Hakkında Konuşma

Ergenlik dönemine adım atarken aileler ve çocuklar benzer seksüel endişeleri duyarlar. Bazı ebeveynler konu sekse gelince çocuklarının tek düşündüğünün cinsel ilişki olduğunu düşünürler. Bu hatalı inanç kuşaklar arası çatışma yaratabilir. Çocuklar puberteye girerken karşı cinse daha çekici görünmek ve bir kız veya erkek arkadaş edinme konusunda sekse olduğundan daha düşkündürler.
Başka bir yanlış inanış da ebeveynler arasında oldukça yaygındır: çocuklarıyla seks hakkında konuşmak onları erken yaşta cinsel ilişki yaşamaya iteceklerine ikna olmuşlardır. Eğer seks hakkında konuşurlarsa çocukların bunu bir yaptırım gibi algılayacakları hissine kapılırlar. Ergenlik sürecine konuyla ilgili en fazla doğru bilgiyle giren çocuklar cinsel ilişkiyi en fazla erteleyenlerdir. Türkiye deki okullarımızda cinsellik eğitimi verilmediğinden burada vazife size düşüyor.
Ayrıca, ailelerinde bilgi almayan çocuklar arkadaşlarına, internete yönelirler ve bunları erken cinsel ilişki yaşamaya itebilir. Yetersiz ve yanlış bilgiler, aile içi iletişimsizlik onların başını belaya sokabilir.
Daha önce belirtildiği gibi cinsellik hakkında konuşurken değerlerinizi göz ardı etmeyin. Belki sizin kendi değerleriniz günümüzdeki değişen değerlerimizle uymuyordur ve bu sizi gerebilir.  Öyle bile olsa üzerinizde baskı hissetmeyin. İnanışlarınızı ve nedenlerini çocuğunuza açıklayın. Onu yaşıtları tarafından yağılan cinsellik baskısına direnebilmesi için ceseratlendirin.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat