Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Süt Çocuğun Beslenme  / Çocuğuma Vitamin Vermeli Miyim?
Çocuğuma Vitamin Vermeli Miyim

Çocuğuma Vitamin Vermeli Miyim?

Eğer çocuğunuza temel besin gruplarından farklı tatta, dokuda, renklerde çeşitli yiyecekler sunuyorsanız çocuk vitaminle dolu dengeli bir beslenme düzenine sahip demektir. Bazı vitaminler ( a ve d vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminler) vücutta depolanırlar ve yüksek dozda alınmaları çocukta hastalık yaratabilir. Çinko ve demir gibi yüksek dozda mineral alımı da çocukta negatif etkilere yol açabilir.

Bazı Çocuklar İçin Besin Desteği

Bazı çocuklar içinse destekler önem arz eder. Eğer dengeli beslenmeyen bir çocuğunuz varsa vitmain mineral desteğine ihtiyaç duyabilir. Örneğin aileniz vejetaryen ise B12, A, D vitaminlerine ve kalsiyum mineraline ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun hangi vitamin ve minerallere ihtiyaç duyabileceği konusunda çocuk doktorunuzla görüşün.

Demir Eksikliği

Demir eksikliği çocuklar arasında çok sık görülen ve kansızlığa yol açan bir durumdur. Çoğu olguda sorun diyetle az demir alımıdır. Süt çocukları günde en az 15 mg demir almalıdır ancak birçok çocuk bunu başaramaz. Çok fazla süt tüketimi de çocukta demir eksikliği anemisine yol açabilir.

Çok Fazla Süt

Eğer çocuğunuz günde 700 – 950 ml kadar süt tüketiyorsa endişelenseniz iyi olur. Üstelik bir de yeteri kadar demir içeren besin almıyorsa dışarıdan demir takviyesi için çocuk doktorunuzla görüşmenin zamanı gelmiştir. Aynı zamanda süt miktarını günde en fazla iki su bardağına indirin ve demirden zengin besinleri diyetinde arttırmaya çalışın.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat