Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / 3-5 Yaş Beslenme ve Hareket  / Çocuklar İçin En İyi 5 Kış Yiyeceği
Çocuklar İçin En İyi 5 Kış Yiyeceği

Çocuklar İçin En İyi 5 Kış Yiyeceği

Sıcaklık düşüp, gün ışığını erkenden yitirmeye başladık mı enerji seviyeleri de hemen hoop düşüyor. Kış aylarında aktivitesi azalan çocuklar için bu dönemde beslenme daha bir önem kazanıyor. Çünkü çocuklarda da tıpkı erişkinlerde olduğu gibi “Mevsimsel Duygudurum Bozuklukları” yani bir çeşit depresyon görülebiliyor. Bu durum kendini enerji seviyesinde, duygu durumda, iştahta ve uykuda değişiklikler ile gösterir. Listedeki yiyecekler bu kış çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu kalmasına çok yardımcı olacak.

SOMON

Somondaki triptofan ve diğer hayvansal proteinler mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin öncülleridir. Somon ayrıca bir omega 3 paketidir ki bazı çalışmalarda omega 3’ün kişinin duygu durumunu iyi yönde etkilediği gösterilmiştir.

MANDALİNA

Mandalina C vitamini ve lifle dolu harika bir kış yiyeceğidir. Ayrıca güçlü kemik ve kaslar için vazgeçilmez olan magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi mineralleri de içerir. Beslenme çantalarına mandalina koyabileceğiniz gibi salatalarda da yeşillikleri daha çekici kılmak için kullanabilirsiniz.

BALKABAĞI

İşte cilt, kalp ve bağışıklık sistemini destekleyen A vitamini ve keratonoidlerden zengin bir kış yiyeceği. Ayrıca lifle dolu olduğu için kan şekeri seviyesini de düzenler. Ayrıca tadının hafif tatlı olması çocuklar için tercih sebebi. Şöyle balkabağı sosu ile hazırlanmış bir makarnaya hayır derler mi sizce?

TATLI PATATES

Başka bir lif, a vitamini ve potasyum deposu. Tatlı patatesin olgun, tatlı tadı neredeyse her tarife yakışıyor. Patates kızartması yerine fırında tatlı patatesi deneyebilirsiniz (bence harika)

KARNABAHAR

Karnabahar enfeksiyon ve kanserden koruyan pek çok fitokimyasal madde içeriyor. Lezzetli olmasının yanında lezzetinin pek çok farklı yiyecekle uyum sağlaması da oldukça avantajlı. Karnabahar, Pek çok B vitamininden olduğu kadar A,C, K vitaminlerinden de zengin. Sindirime yardımcı yüksek lif içeriğinin yanında az miktarda protein, potasyum, magnezyum da içerir ki bunlar hem büyüme gelişmede önemlidir hem de enerji seviyelerini yükseltir.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat