Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Çocuklarda Güçlü Bağışıklık İçin Ne Yapmalı?
Çocuklarda Güçlü Bağışıklık İçin Ne Yapmalı

Çocuklarda Güçlü Bağışıklık İçin Ne Yapmalı?

Bir annenin en çok merak ettiği ve bir çocuk doktorunun desteğine en fazla ihtiyaç duyduğu konulardan biri çocuklarda güçlü bağışıklık sistemi. Ne zamandır yazmak istediğim bir konuydu zaten ama fırsat bulamamıştım. Şimdi adım adım ilerleyerek özellikle kış aylarında bağışıklığı nasıl güçlendirebileceğimize, çocuklarımızı hastalıklardan nasıl koruyabileceğimize bir bakalım.

Adım Adım Bağışıklık Nasıl Güçlenir?

Çocuğun bağışıklık durumu belirleyen pek çok faktör var. Annenin sağlığı, genetik, bebeklikte anne sütü alma durumu, çevresel etmenler bunlardan bazıları. O yüzden her çocuk özel olarak kendi koşullarında değerlendirilmeli. Ben burada temel prensiplerden bahsedeceğim.

6 Temel Basamak

 • Beslenme
 • Uyku
 • Stres
 • Aktivite
 • Mikrobiota
 • Takviyeler

Sırasıyla bu 6 basamağı inceleyelim.

BESLENME

İlk cümle her zaman “2 yaşına kadar anne sütüne devam”!

Sağlıklı bir beslenme güçlü bağışıklığın temelini oluşturur. Bunun için dengeli ve renkli tabaklara ihtiyacımız var.

Yani tek yönlü beslenilmeyecek. Her renk sebze – meyve, kırmız et – beyaz et (burada kastım tavuk değil balık, gerçekten antibiyotiksiz, hormonsuz, yamyam olmayan bir tavuk bulabiliyorsanız onu yesin ama market tavuklarını kesinlikle önermiyorum).

Kışın çocuklar için önerdiğim besinleri başka bir yazıda detaylandırmıştım. Kısaca;somon, karnabahar, balkabağı, tatlı patates ve mandalinkışın seçebileceğimiz bağışıklığa ve çocuklarda da görülebilen kış depresyonuna iyi gelen besinler.

Çocuklargünde 5 porsiyon sebzeyemeli. 1 Porsiyon süt çocukları (3 yaşa kadar) için 1-2 çorba kaşığı iken daha büyük çocuklar için ie 1 su bardağıdır.

Yoğurt ve kefiri eksik etmeyin. Nedeni ise yazının devamında.

Ayrıca uygun yaşlardaekinezya, tarçın, zerdeçal, zencefil, karabiber ve fesleğenbağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olacak baharatlar.

UYKU

İyi bir uyku en az beslenme kadar önemli. Daha önce çocukların aylarına göre günlük uyumaları gereken süreyi paylaşmıştım. Burada da yeniden bakalım. Ancak yeterli uyku süresi kadar uykunun kalitesi de çok önemli.

Bu nedenle gece lambası kullanmadan karanlıkta uyumalarını sağlayın ve odalarında elektronik alet bulundurmayın.

Önerilen günlük optimal uyku süreleri
4 – 12 AY 12- 16 saat uyku (24 saatte, gündüz uykuları dahil)
1 – 2 yaş 11 – 14 saat uyku (24 saatte, gündüz uykuları dahil)
3 – 5 yaş 10 – 13 saat uyku (24 saatte, gündüz uykuları dahil)
6 – 12 yaş 9 – 12 saat uyku
13 – 18 yaş 8 – 10 saat uyku

 

STRES

Şaşırmayın, çocuklar da strese girer. Günümüzde aileler stresli, çocuklar ise çok yoğun. Bir de bu sene yaz saati uygulamasının devam etmesi nedeniyle biyolojik saatlerimiz de bozuldu. Bu durum da vücutlarda artmış kortizol ve adrenaline yol açtı. Artmış kortizol ve adrenalin ise bağışıklığın azalması anlamına geliyor. Buna dur demek de elimizde. Çocukların yoğun hayatlarına bir ara vermeli.

Onlarla yaratıcı oyunlar oynayın, birlikte sakin bir şekilde yapılacak aktiviteler bulun. Bunu aslında babalara söylemek lazım galiba. Çünkü onların çocuklarla vakit geçirmek dendiğinde genellikle anladıkları boğuşmak oluyor sanırım.

Çocukların arkadaşları ile vakit geçirmelerine izin verin.

Ve bırakın kirlensinler. Oyunlarını endişe içinde değil özgürce oynasınlar.

AKTİVİTE

Düzenli aktivite/egzersizpek çok olumlu etkisinin yanı sıra bağışıklık sisteminni öenmli bir parçası olan ‘Doğal Öldürücü Hücreler’de artış sağlar.

Aktivite konusunda mutlaka çocuklararol modelolmalıyız. Biz elimizde tv kumandası ile gün geçirirken onlardan küçük birer sporcu olmalarını bekleyemeyiz.

Ayrıca herhangi bir spesifik sporla uğraşmasalar da dışarda fırtına yoksa mutlaka çocukları her günaçık havayaçıkarıp gezdirin.

MİKROBİOTA

Barsaklarımızda yaşayan bu içten dostlarımıza iyi bakmak lazım. İyi bakmalı ki onlar da bizi hastalıklardan korusun. Barsaklarımızda yaşayan bu canlı bakteriler yani probiyotikler sindirim sistemini korurlar, toksinlerin temizlenmesine yardımcı olurlar, zararlı bakteri ve virüsler için bariyer görevi görürler. Probiyotik dengesi bozulan çocukların enfeksiyonları yenme kapasiteri oldukça azalır. Ayrıca unutmayın bağışıklık dışında bozuk bir mikrobiota öğrenme bozuklukları ve otizmle yakından ilişkilidir.

Çocuklaraev yapımı kefir ve yoğurtverin.

Ayrıca kış aylarında 3 aylık süre ile dışarıdan probiyotik kullanımını da ben hastalarıma öneriyorum. Özellikleantibiyotik kullanıyorsanız mutlaka yanında probiyotik de kullanmaya başlayın ve antibiyotik tedavisi sonrasında da kullanmaya devam edin.

TAKVİYELER

Çocuğuma vitamin vermeli miyim? En fazla karşıaştığım sorulardan biri. Evet bazen dışarıdan destek gerekebilir. Ama bu desteğin ne olacağına birlikte bakalım.

Dengeli ve renkli beslenen bir çocukta genellikle ekstra vitamin kullanımını önermiyorum. Ancak özellikle omega 3 takviye etmemiz gereken bir takkviye.

Omega -3

Özellikle bağışıklık sisteminin ve sinir sisteminin en büyük yardımcısıdır. Benim önerim 1 yaştan sonra günlük en az 600 mg DHA+EPA alınması. Balık yağını seçerken mutlaka doktorunuzla görüşerek seçin. Çünkü her balık yağı vücut için aynı faydayı sağlamıyor maalesef. Bunu da ayrı bir başlıkta sonra tartışalım.

D vitamini

Güçlü bir bağışıklık için olmazlarımızdan. Doz konusunda sayfadaki önceki paylaşımı inceleyebilirsiniz.

Propolis

 • Beyaz küre sayısını arttırır ve aktive eder
 • Bağışıklık sisteminin çalışma süresini uzatır
 • Güçlü antioksidan etkisiyle hücre duvarlarını korur
 • Bakteri ve viruslere karşı savaşır
 • Kalp, beyin ve karaciğerde zararlı yağ depolanmasını önler

Tüm bunların yanında çocuklara sık el yıkama, aksırıp tıksırırken ağız kapama, burun ayıklamama alışkanlıklarının kazandırılması, anne babanın sigara içmemesi de en az diğer maddeler kadar önemli.

Hastalıksız, sağlıklı, mutlu bir kış geçirmeniz dileğiyle…

Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat