Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuklarda İlaç Kullanımı  / Çocuklarda Melatonin Kullanımı
Çocuklarda Melatonin Kullanımı

Çocuklarda Melatonin Kullanımı

Uyku problemleri nedeniyle çıldırma sınırına gelmiş, her yerde çare ararken melatonini duymuş ve kapıma gelmiş ebeveynler beni bu derlemeyi yazmaya itti. Melatonini ben de günlük pratiğimde seçilmiş vakalarda kullanıyorum. Ancak ülkemizde reçetesiz alındığından kendi başına alıp kullanan ailelerin de sayısı azımsanmayacak ölçüde. Bu yüzden bazı forumlardan eksik ya da yanlış bilgiler yerine bilimsel verileri sizin için yazdım. Çocuklarda Melatonin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle bilmeniz gereken önemli noktalar:

  • Melatonin uyku düzenini sağlayan bir hormondur.
  • Eğer çocuğunuz uyku problemleri yaşıyorsa, önce uyku düzeni oluşturmaya yönelik davranış stratejilerini denemelisiniz. Melatonin ancak bu stratejiler hakkıyla denenmiş ve işe yaramamışsa önerilir.
  • Melatonin sıklıkla Dikkat Eksikliği  ve Hiperaktivite Bozukluğu, otizm ve diğer gelişimsel bozukluklarda kullanılır.
  • Kısa dönemli kullanımı oldukça güvenli ve etkilidir. Çocuklarda uzun dönem kullanımı ile ilgili çalımaların sayısı giderek artmakta olmakla birlikte şu ana kadar yapılanlarda uzun dönem kullanımda da güvenlik sorunu olmadığı görülmüştür.

Melatonin Nedir?

Melatonin beyindeki pineal bezden salgıanan bir hormondur. 24 saatlik döngülerde salgılanır. Geceleri karanlıkta salgılanması artar ve parlak ışıkta salgılanması azalır.  Bu nedenle gece hormonu olarak da adlandırılır. Ancak aslında melatoninin kelime anlamı ‘deri beyazlatan’dır. Bazı hayvanlarda deri rengini açıtı için bu isim verilir ama insanlarda böyle bir etkisi yok. ?

Çocuklarda Melatonin Neden Kullanılır?

Çocuklarda melatonin genellikle uykuya dalma ve uykuyu sürdürme problemi varlığında kullanılır. Gelişim bozuklukları olan çocuklarda olduğu kadar normal gelişen çocuklarda da kullanımı yaygındır.

Çoğu çocukta uyku problemine yol açan altta yatan bir neden vardır. Melatonine başvurmadan önce mutlaka bunun bulunup çözülmesi gerekir. Örneğin çocuğun uyumamasının sebebi anksiyetesi olabilir. Böyle bir çocuk için rahatlatıcı teknikler denenebilir. Bazı çocuklarda uyku problemi çocuğun davranışları ile ilişkili olabilir. Bu durumda ebeveynler uyku zamanı rutini ve çocuğun davranışlarına odaklanmalılar. (konuyla ilgili ipuçlarını yakında paylaşacağım).

Çocuğum Ne Kadar Melatonin Almalı?

Çocuk doktorunuz reçete ettiği sürece ( ki bence ülkemizde de reçete ile satılması gerekir) doz çocuğunuzun yaşına bağlı olarak değişir. Daha küçük çocuklarda doz haliyle daha düşük olacaktır.

Doz 0,5 mg’dan 6 mg’a kadar değişir. 6 mg’dan daha fazla almaya gerek yok. Türkiye’de genellikle 3 mg’lık tb’ler mevcut. Yurt dışında şurup formları da mevcut. Ancak bunu Türkiye’de bulmak pek kolay olmuyor.

Ne Zaman Melatonin?

Çocuğun uyumasına yardımcı olması için melatonin verilecek en iyi zaman uyumasını istediğiniz zamandan 30-60 dk öncesidir. Size ve çocuğa en uygun zamanı bulmak için denemeler yapmalısınız. Melatonini iyi bir uyku rutini ile birlikte kullanmalısınız. Yatak odası karanlık ve rahat olmalı. Odada  çocuğun uykusunu dağıtacak elektronik bir cihaz (telefon, televizyon, elektronik oyunlar gibi) olmamalı. Çocuklar yatağa girmeden bir saat öncesinde bilgisayar kullanmamalılar. Yatmadan önce hafif bir atıştırmalıkta sorun yok ancak yatmadan önceki 2 saatte herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.

Melatonin Herhangi bir Sorun Yaratır Mı?

Çalışmalar gösterdi ki kısa dönem melatonin kullanımı oldukça güvenli. Uzun dönem kullanım ise sadece spesifik uyku problemleri, gelişimsel problemler ve görme problemlerinde endikedir.

Çocuklarda yan etki oldukça nadirdir. Rapor edilen yan etkilerin de melatonin kaynaklı olup olmadığı henüz netleşmemiştir.

Kaynak: http://www.sleephealthfoundation.org.au

Daha fazla bilgi için : http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600- 079X.2009.00681.x/full http://jcn.sagepub.com/content/23/5/482.short

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat