Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Banyo ve Cilt Bakımı  / Doğum Lekeleri ve Döküntüler
Doğum Lekeleri ve Döküntüler

Doğum Lekeleri ve Döküntüler

mongolÇoğu bebek doğum lekeleri ve bazen döküntü ile doğarlar. Burada bu leke ve döküntülerin yedi tanesini ele alacağız.

MONGOL LEKELERİ

Bu lekeler oldukça büyük olabilen, fazla pigmen içeren düz lekelerdir. Kahverengi, gri hatta çürük gibi mavi-mor olabilirler. Genellikle sırtta kalçaya yakın olarak görülürler. Tıbbi açıdan hiç bir özellik taşımayan bu lekeler genellikle okul çağından önce kaybolurlar.

püstüler melanozisPUSTULER MELANOZİS

Doğumda görülen küçük su toplamalarıdır. Birkaç gün içinde soyulup kurur. Birkaç hafta içinde gerileyen koyu renkli izler bırakabilir.
Bazı bebekler sadece bu koyu lekerlere sahip olabilirler ki bu durum döküntüyü anne karnında geçirdikleri anlamına gelir. Bu döküntüler de zararsızdır ancak bir çocuk doktoru tarafından görülüp enfeksiyon kaynaklı olan döküntülerden ayırt edilmesi gerekir.

miliaMİLİA

Bu küçük beyaz bazen de sarı sivilce benzeri çıkıntılar tanak, çene, burun ve ağız çevresinde görülen cilt bezlerinin salgılarına bağlı döküntülerdir. Hayatın ilk iki üç haftasında kendiliğinden geriler.

MİLİARİA

Halk arasında isilik olarak da blinen miliaria sıcak, nemli iklimlerde ve çok giydirilen bebeklerde görülür. Küçük su toplamaları ya da kırmızı kabarcıklar eşlik edebilir.

Genellikle deri katlantı yerlerinde ve giysi nedeniyle çok kapalı kalan yerlerde olur birkaç gün içinde geriler.

TOKSİK ERİTEM

Çok sık görülen bu durum doğumdan sonraki birkaç günde ortaya çıkar. Kırmızı bir dairenin ortasındaki sarı-beyaz kabarıklık olarak kendini gösterir ve bir hafta içinde geriler.

hemanjiomKAPİLLER HEMAJİOM

Bunlar damarların bir ağ haline gelip deride oluşturduğu çilek benzeri oluşumlardır. İlk hafta daha soluk pembe görünümdeyken sonradan kırmızıya dönebilir. İlk yıl genişliyor gibi görünse de çoğu okul çağından önce herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geriler.

PORTO ŞARABI LEKESİ

Geniş, düz, düzensiz şekilli, koyu kırmızı veya mor lekelerdir. Genellikle yüzde veya boyunda görülen bu leke cilt altındaki fazla damarlardan kaynaklanır ancak hemajiomların aksine tedavisiz gerilemezler.

Eğer bebeğiniz normal vajinal yolla doğduysa, doğum sırasındaki itme gücüne bağlı olarak uamış baş şekline ek olarak o bölgedeki saçlı deride ödem fark edebilirsiniz. Parmağınızla nazikçe bu şişlik üzerine bastığınızda hafif bir çukur bırakır. Kaput da denilen bu durum ciddi değildir ve birkaç gün içinde geriler.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat