Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / 0-12 Ay Emzirme  / Emzirme – Beslenme Saatleri Köşetaşları
Emzirme - Beslenme Saatleri Köşetaşları

Emzirme – Beslenme Saatleri Köşetaşları

İlk yıl boyunca emzirme saatlerinin pek çok kilometre taşı vardır. İşte sizi bekleyenler

İLK HAFTA

İlk hafta boyunca bebeğin memeyi doğru tutması üzerine yoğunlaşın. Bu sadece sizi meme başı çatlaklarından korumakla kalmaz vücudunuza daha fazla süt üretimi için de uyarı verir.

2 HAFTA – 2 AY

ARZ TALEP DENGESİNE AYAK UYDURABİLMEK

İlk birkaç ayda etkileyici ölçüde büyüme gelişme, özellikle geceleri daha uzun uyuma süreleri ve daha oturmuş bir emzirme rutini gibi pek çok değişiklik olur. Bu değişikler içinde bebeğinizin büyüme hamlesi yaparak daha fazla süt talebine hazırlıklı olun.
 

4 – 6 AY

İLKLERE HAZIRLANMAK

En önemlileri “ilk diş” ve ilk “ek gıda”. Bebeklerin katı gıdaya geçmesi için diş çıkmarmaları gerekmez ve resme bir diş girmeden bebeği konforlu bir şekilde emzirmek tabi ki daha kolaydır. 6. ayda* katı gıdaların tanıştırılması önerilir ve işte bu bebeğin menüsüne püre kıvamında et, meyve, sebze ekleme zamanıdır.  Bazı bebeklerin diş çıkarmasının 9 -12 aya kadar gecikebileceğini de unutmayın.
*Not: Amerikan Pediatri Akademisi ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini ve 6. Ayda ek gıdaya başlayarak en az 12. Aya kadar anne sütü verilmesini öneriyor.  Eğer bebeğiniz istekli ise 12. Aydan sonra da emzirmeye devam edebilirsiniz. İlk yıl vitamin d ve demir takviyesi ile ilgili doktorunuzla mutlaka görüşün.

9 AY

9 aylıklar herkesin bildiği gibi çok meraklıdır. Etraflarındaki dünyaya karşı artan ilgileri nedeniyle bebeğinizin emmeye daha az hevesli olduğunu ve dikkatinin kolayca dağıldığını görebilirsiniz. Bunun moralinizi bozmasına izin vermeyin. Onu daha sakin daha az çeldirici bulunan bir ortamda emzirmeye çalışın.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat