Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / 0-12 Ay Emzirme  / Emzirmenin Anneye Yararları
Emzirmenin Anneye Yararları

Emzirmenin Anneye Yararları

Emzirmek bebeğiniz için olduğu kadar sizin için de harika bir hediyedir. Çoğu anne emzirme esnasında çocukları ile dolu dolu ve eğlenceli bir fiziksel ve duygusal bağ oluştururlar. Bu duygular prolaktin gibi çocuğunuza odaklanmanızı sağlayan ve huzurlu bir emzirme hissi almanızı sağlayan ve oksitosin gibi anne bebek arasında güçlü bir sevgi ve bağlanma duygusunu uyandıran hormonların salgılanması ile de artar. Bu güzel duygular belki de ilk çocuğunu emzirmiş olan annelerin ikinci çocuklarında da mama vermek yerine emzirmeyi tercih et melerini açıklar.

SAĞLIĞA FAYDALARI

Emzirmek duygusal tatminin yanı sıra annelerin sağlığına da oldukça faydalıdır. Emzirme sırasında salınan oksitosin uterusun eski haline dönmesini sağlar ve doğum sonrası kanamaları önler. Emziren kadınların sonraki yaşamlarında meme ve rahim kanserine yakalanma riski de azalır. Ayrıca bazı çalışmalar emzirmenin tip 2 diyabet, romatoid artrit, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi kalp damar hastalıkları riskini de azalttığını gösteriyor. Son olarak, emzirme annenin menstrüel döngüsünün başlamasını da geciktirdiğinden annen gebelikleri arasındaki zamanı uzatır. (Doğru bir emzirme eğer bebek 6 aylıktan küçük ve sabah akşam emziriliyorsa doğal bir doğum kontrol yöntemi sayılabilir)

BONUS

Emzirmenin sadece anne ve bebeğe değil tüm aileye çeşitli faydaları var. Mesela anne sütü formül mamalara göre oldukça ucuz! Emzirme sürecinde yeterli süt üretmek için günde en fazla 400 – 500 ekstra kaloriye ihtiyacınız varken, formül mamalar markaya, tipine (sıvı ya da toz), kullanılan miktara göre değişmekle birlikte günlük yaklaşık 8 – 20 liraya mal olurlar.

Geceleri, bebeği hemen emzirebilmek su ısıtıp mama hazırlamaktan oldukça fazla konforlu ve kolaydır. (eşiniz için bile gece beslemeleri ni yapmak daha kolay olacaktır. Ona kalan iş sadece alt değiştirip bebeği size getirecek)

Bebeği kucaklayıp, yanınıza bir çanta dolusu besleme ekipmanı almanıza gerek kalmadan uzun ya da kısa yolculuklara çıkma rahatlığı da iyi bir bonus değil mi?

Emzirme ayrıca çevre için de oldukça iyi. Çünkü ortalıkta çok miktarda su ile temizlenecek biberonlar ve doğaya atılacak boş mama kutuları yok.

Tüm bu yaralar arasında annelerin listesinin başında anne olarak yeterlilik duygusunu hissetmeleri yer alıyor. Emzirme anne ve bebek arasında benzersiz bir deneyim oluşturur. Emzirme sadece anne tarafından yapılabilen, bebekle anne arasında güçlü ve benzersiz bir bağ oluşturan yegane bakımdır. Eşiniz, bebeğin kardeşleri, akrabalar ise başka yollarla ailenin bu yeni üyesine sevgilerini gösterirler.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat