Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Ev Yapımı Krem Peynir
Ev Yapımı Krem Peynir

Ev Yapımı Krem Peynir

Niye çocuklarımıza pakette krem peynir veya labne vermek yerine tamamen bildiğimiz malzemelerle doğal ve kalsiyumdan çok zengin bir peynir yedirmeyelim. Hem çok kolay hem de istediğiniz lezzette yapabilme özgürlüğü var.

Evde peynir yapmanın farklı yolları var. Ben sadece hızlı bilgi paylaşımı olması açısından dün storyde paylaştığım peynirin tarifini yazacağım. Tarifi Sağlıklı Yaşıyoruz’un sayfası woto.com’dan temel alarak yaptım.

Krem Peynir Malzemeleri:

  • 2 lt süt
  • 2 limon
  • Tereyağı
  • Süzgeç ve tülbent

Krem Peynir Yapılışı

Sütü kaymak toplamaması için ara ara karıştırarak kaynatın. Kaynadığında içine limon suyunu ekleyin ve daha fazla sütle temas etmesi için bir iki dakika daha karıştırmaya devam edin sonra ocağın altını kapatın ve dinlenmeye bırakın. Peynir altta toplanacak. Sonra süzgecin içine temiz bir tülbent koyup peyniraltı suyunu süzün. Aslında bu haliyle de çökelek olarak tüketilebilir. Mesela kahvaltıda baharat, domates, biber ile bir çingen salatası harika oluyor. Ama benim amacım labne, krem peynir kıvamını yakalamaktı. O yüzden istediğiniz kıvama gelene dek tereyağı eritip peynire ekleyerek blendırla ezin. Merak etmeyin çok yağ gerekmiyor ve tereyağı kokmuyor. Kendiniz için yapıyorsanız blendırdan geçirmeden önce içine tuz, çörek otu, kekik vs ekleyerek çeşnilendirbilirsiniz. Ben bizimkine tuz ve dağ kekiği koydum harika oldu.

Dün paylaştıktan sonra bizim ufaklık denedi ve gerçekten çok severek yedi.
2 litreden yaklaşık 400 gr kadar peynir çıkıyor. Taze taze yapıp tüketin tüketmeyecekseniz dondurarak saklayın.
Afiyet olsun.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat