Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Folik Asit

Folik Asit

Dünya sağlık örgütü (DSÖ) ve American Academy of Pediatrics (AAP), üretken çağda olan her kadının günde 400 mikrogram folik asit tüketmesini önermektedir.

NÖRAL TÜP DEFEKTLERİNİN ÖNELNMESİNDE YARDIMCI

Folik asit spina bifidayı da kapsayan nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olur. Bazı besinler yüksek folik asit içerse de bir kadının tipik bir diyetle 400 mikrogram ‘lık ihtiyacını karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle DSÖ ve AAP folik asit içeren günlük vitamin kullanımını önermektedir. Son yapılan çalışmalara göre üretken çağdaki kadınların bu dozlarda vitamin kullanması NTD ‘ni %50 oranında önleyebilmektedir.

DOKTORUNUZLA FOLİK ASİT HAKKINDA KONUŞUN

NTD açısından yüksek riskli olan gebeler (önceki gebelikte NTD, diyabetes mellitus veya antiepiletik kullanlar) doktorlarıyla risklerle ilgili konuşmalıdırlar. Bu gebelikten 1 ay önce başlanıp ilk trimestr boyunca devam edecek yüksek doz folik asit tedavisi( 4000 mcg/gün)ni içerebilir. bu yüksek dozlar ancak doktorunuzun önerisi ile bilgi ve gözetimi altında alınmalıdır.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı Nedden Bu Kadar Önemli

Gebelikte folik asit eksikliği bebekte Nöral Tüp Defekt’lerine yol acar. Yani omurilikte kapanmama sorunları. Bu kadar ağır vakalar ölümle sonuçlanabileceği gibi hafif formlar operasyon ile düzelebilir. Ancak yine de mesane ve anus kontrolünde sorunlar bacaklarda spastisite kalabilir. Gebelikten 3 ay önce folik asit başlayıp en az bir ay sonrasına kadar devam edin!

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat