Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Hamilelik Süreci  / Gebelik ve Ağız Sağlığı Gerçek mi Kurgu Mu?
Gebelik ve Ağız Sağlığı Gerçek mi Kurgu Mu

Gebelik ve Ağız Sağlığı Gerçek mi Kurgu Mu?

Gebelik ve ağız sağlığı ile ilgili bazı inanışlar nesilden nesile aktarılır.

Kadınlar gerçekten her gebelikte bir diş kaybederler mi?

Anadolu’da yaygın bir inanışa göre kadınlar her gebeliklerinde bir dişlerini kaybederler. Ama iyi bir ağız hijyeni ve profesyonel ağız bakımı ile hamilelik sırasında dişler sağlıklı kalabilir.

Doğmamış bebek gerçekten annesinin kalsiyumunu çalar mı?

Bir diğer yaygın inanış ise bebeğin annenin kalsiyumunu çalması ve diş çürüklerine neden olmasıdır. Bu doğru değil. Gebelik sırasında, kadınlar diş çürüğüne daha yatkın olurlar ancak bunun nedeni bulantıdan kaçınmak için çok daha sık beslenmeleridir. Diş çürükleri %100 önlenebilrdir. Ama eğer tedavi edilmezlerse diş ağrısına hatta diş kaybına yol açarlar.

Hamile kadınlar dişeti iltihabı açısından yüksek risk altındalar mıdır?

Kadınlar gebe kaldıklarında vücutları pek çok karmaşık değişikliğe maruz kalır. Çoğu dişetlerinin daha hassas, şiş ve kanmaya eğilimli olduğunu farkeder. Bunlar gingivitin yani diş eti iltihabının belirtileridir. Herkeste gingivit gelişebilirse de hamile kadınlar değişen hormon oranları nedeniyle daha yüksek risk taşırlar. Eğer gingivit varsa anne ve bebek için daha ciddi komplikasyonlara yol açmaması için derhal tedavi edilmelidir.

Hamileler gingivit ve diş çürüğünden nasıl korunabilir?

Diş çürüğü ve gingivitten korunmanın en iyi yolu gebelikte de diş ve dişetlerini temiz tutmaktır. Günde iki kere florlu bir diş macunuyla dişleri fırçalamak, günde bir kere diş ipi ile temizlemek ve profesyonel diş temizliği yaptırmak kadınları gebelikte diş çürüklerinden korumanın en yiyi yoludur. Ayrıca yüksek şeker içerikli besinlerden de uzak durmanın yardımı küçümsenemez.

Eğer diş çürüğü gelişirse, tek yol bir diş hekiminin tedavi etmesidir. Eğer diş çürüğü ve gingivir önlenir ya da tedavi edilirse hamile bir kadının dişini kaybetmesi için hiçbir neden yoktur.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat