Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Hamilelik Süreci  / Gebelikte Cilt Bakımı Ne Kadar Güvenli?
Gebelikte Cilt Bakımı Ne Kadar Güvenli

Gebelikte Cilt Bakımı Ne Kadar Güvenli?

Harika haber geldi ve hamile olduğunuzu öğrendiniz. Ertesi sabah işe giderken, dışarı çıkarken biraz makyaj yapayım dediğinizde aklınızda bir soru patladı: Bu makyaj malzemelerini hamilelikte kullanabilir miyim? Yedikleriniz içtikleriniz konusunda herkes birer uzman, peki ya cildinize sürdükleriniz?

Her gün kullandığımız ürünlerin ne kadar güvenli olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin. Şimdi sırasıyla başlıyoruz.

RETİNOİDLER

Özellikle anti-aging ve kırışık karşıtı veya cilt rengini eşitleyici ürünlerin içinde bulunan güçlü maddelerdir. Retinoidler cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandıran A vitaminin değişik formlarıdır.

Ancak retinoidler hamile kadınların uzak durması gereken ürünlerden. Gebelikte yüksek doz retinoidler anne karnındaki bebeğe zarar verir. Ayrıca akne tedavisinde kulllanılan ve ağızdan alınan retinoidlerin de (Roaccutane vb. ) doğum defektlerine neden olduğu bilinmekte.

Eğer retinoid içeren bir krem kullanıyorsanız paniklemeyin. Topikal olarak yani sürülebilir formda kullanılan retinoidlerin hamile kadınlarda herhangi bir zararı gösterilmedi. (henüz…)

Etikette:

Differin (adepelene)

Retin-A, Renova (tretinoin)

Retinoik Asit

Retinol

Retinil palmitate
Retinil linoleate
Tazorac and avage(Tazoretene)

ANA FİKİR: uzak durmak en iyisi

SALİSİLİK ASİT

Salisilik asit özellikle temizleyiciler ve toniklerde, akne tedavisi için kullanılan ürünlerde bulunan bir maddedir. Ciltteki yağı delerek derin gözeneklere girip ölü deri hücrelerinden arınmayı salar. Aspirin ailesinden olan salisilik asit ayrıca ciltteki inflamasyonu ve kızarıklığı da giderir. BHA, betahidroksi asit, salisilik asitin bir formudur ve bazı anti-aging ürünler ve peelinglerde bulunur.

Salisilik asit hamile adınlar için UZAK DURULMASI GEREKENLER listesi öğesidir. Ancak küçük miktarlarda az kullanımın bir zararı gösterilmemiştir. Yani sabah akşam az miktarda bir tonik ile temizlik yapmanızın bir zararı yok.

Etikette:

Salisilik asit

Beta hidroksi asit

BHA

Not: alfa hidroksiasit (AHA, glikolik asit veya laktik asit) güvenlidir.

ANA FİKİR: uzak durmak en iyisi.

SOYA

Bazı müstakbel anneler kullandıkları ürünleri tamamen zararsız olduklarına inandıklarından “doğal” olanlardan seçiyorlar. Ama yanıldıkları da oluyor. Örneğin bu doğal ürünlerin içinde bulunan soya “gebelik maske”sine yol açabiliyor. Var olan lekeleri de koyulaştırabiliyor. Bu soyanın östrojenik etkisinden kaynaklanıyor.

Bazı ürünlerde bulunan “active soy” ise bu açıdan etkisiz.

Etikette:

Lethicin

Phosphatidylcholine

Soy

TVP (Textured vegetable protein)

ANA FİKİR

Eğer lekeriniz ve melasma dediğimiz gebelik koyuluğu varsa bu ürünlerden uzak durun ve ya içerikte aktif soya olmasına özen gösterin. Bunun dışında kullanımında bir sakınca yok.

AKNE ÜRÜNLERİ

Gebeliğin ilik birkaç ayındaki östrojen değişimlerinden ötürü bebek gibi cildi olan kadınlar bile cilt sorunları yaşayabilirler. Eğer gebelikle başlayan sivilcelenme sorununuz varsa güveli bir ürün kullanımı için mutlaka dermatoloji uzmanına başvurun.

Ama bir doktor randevusuna daha gitmek istemiyorsanız %2’den daha az salisilik asit içeren bir yüz yıkama ürünü tercih edebilirsiniz. %2 nin altındaki düzeyler salisilik asit için daha kabul edilebilir bir değerdir.

Akne tedavisine gelince yüzde bırakılan, durulanmayan akne losyonları, jeller, kremler, ev yapımı tariflerden uzak durun. Çünkü bunlar yüksek miktarda retinoid ve salisilik asit içerebilir. Ve tabi ki retinoidin hap formundan kesinlikle uzak durun.

Etikette:

Beta hidroksi asit

BHA

Adepelene (differin)

Tretinoin

Retinoic Acit

Retinol

Retinyl linoleate

Retinyl palmitate

Tazaroten

Not: Glycolic acid bir AHA’dır ve kullanımı güvenlidir.

ANA FİKİR: dermatolojistiniz ile görüşün

 

TÜY DÖKÜCÜLER- AZALTICILAR

Büyümüş karnınız yüzünden bacaklarınıza ulaşamıyorken bu ürünler hızır gibi imdada yetişiyor gibi görünüyor değil mi? Merak etmeyin iyi haber, bu ürünler güvenli. Tek risk allerji. Tüm bacakta kullanmadan önce küçük bir alanda deneyin ve 24 saat bekleyin. Eğer herhangi bir reaksiyon gelişmediyse o zaman kullanın.

ANA FİKİR: güvenli

GÜNEŞ KORUYUCULAR

Hamilesiniz diye sahillerden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Aksine ayaklarınızı kumda gezdirmek, güneşi yüzünüzde, rüzgarı saçlarınızda hissetmek tam olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Ama sakın güneş koruyucunuzu unutmayın.

Güneş koruyucular ikiye ayrılıyor. Biri cilt üzerine bariyer oluşturanlar diğeri de cilde işleyenler. İkisi de güvenli olmakla birlikte titanium dioxide ve zinc oxide(çinko oksit) içerenler belki daha tercih edilebilir olarak nitelendirilebilir.

Saat 10:00-16:00 arasında güneşten uzak durun, şapka, güneş gözlüğü gibi koruyucu kıyafetler giyin ve mutlaka güneş koruyucunuzu kullanın.

Eğer melasmanız varsa güneş koruyucu kullanmak durumun daha da kötüye gitmemesi için oldukça önemli.

Etikette:

Titanium dioxide

Zinc oxide

Avobenzone

Oxybenzone

Dioxybenzone

Octyl methoxycinnamate(OMC)

Para-aminobenzoic acid (PABA)

Occtocrylene

ANA FİKİR: güvenli

MAKYAJ

Geldik en önemli kısma: makyaj! Sözü fazla uzatmayalım.

Artık çoğu makyaj ürününün üzerine non-komedojenik ibaresini görüyoruz. Bu makyaj malzemesinin yağsız olduğu ve gözenekleri tıkamadığı anlamına geliyor. Bu ürünler güvenlidir ve bebeğinizin sağlığını etkilemez.

Retinol ve salisilik asit içeren ürünlerden mutlaka uzak durun. (bazı akneye meyilli ciltler için üretilen makyaj malzemelerinde bulunmakta)

Eğer hamileliğiniz boyunca süper dikkatli davranmak istiyorsanız sadece mineral bazlı ve genellikle eczanelerde bulunan ürünlerden tercih edin.

Etikette:

Retinoidler ve salisilik asitleri için olanlara bakın

ANA FİKİR: retinoid ve salisilik asit içerenler makyaj malzemelerinden uzak durun. Bunun dışında kullanımları güvenli.

SON SÖZ

Hamileyseniz kullandığınız cilt ürnlerini mutlaka bir uzman ile görüşün. Eğer farketmeden yukarıda oldukça zararlı olarak geçen ürünlerden kullandıysanız panik yapmayın. Kullanmayı bıraın ve güvenli ürünlerden birine geçin.

Çoğu saygın markaların cilt bakım ürünleri güvenilir. Ayrıca ürünleri tüm cilt alanınızın %10’luk bir kısmından daha azına uyguluyorsanız sistemik etkileri oldukça düşük.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat