Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Banyo ve Cilt Bakımı  / Göbek Bağı Bakımı
Göbek Bağı Bakımı

Göbek Bağı Bakımı

Göbek bağı kuruyup düşene kadar temiz ve kuru tutmalısınız. Bu nedenle bağ düşene kadar küvet banyosu değil sünger banyosu yaptırmalısınız (diğer yazılarımıza bir göz atın). Ayrıca idrarın göbek bağına gelmesini engellemek için bezini göbek bağının altında tutun. Bağı düştüğü ilk zamanlar birkaç damla kanama olması normaldir. Ancak aktif olarak bir kanma varsa mutlaka en kısa zamanda çocuk doktorunuzla görüşün. Eğer enfeksiyon kaparsa medikal tedavi gerekir. Bu nedenle aşağıdaki durumlardan biri gelişirse hemen çocuk doktoruna başvurun.

• Göbekten kötü kokulu sarı akıntı olması

• Güdüğün dibinde kızarıklık olması

• Göbek bağına ya da çevresindeki dokuya dokunduğunuzda bebeğin ağlaması

Göbek bağı sekiz hafta içinde kuruyup düşmelidir. Eğer bu zamana kadar düşmezse altta yatan başka sebepler olabilir. Bebeğiniz iki aylık olduğunda göbek bağı düşmediyse çocuk doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

UMBLİKAL GRANÜLOMUMBLİKAL GRANÜLOM

Bazen göbek bağı tamamen kurumak yerine bir granülom geliştirebilir ve düştükten sonra göbek deliğinde kalan kırmızı bir nedbe dokusu kalabilir. Bu granülomsan hafif sarı renkli bir akıntı olabilir. Bu durum genellikle bir hafta içinde geriler ancak gerilemezse çocuk doktorunuzun granülom dokusunu yakması (koterize etmesi) gerekir.

göbek fıtığıGÖBEK FITIĞI

Eğer bebeğiniz ağlarken göbek deliği dışarı doğru çıkıyorsa göbek fıtığı olabilir. (karın duvarında bebeğin ağlaması ıkınması gibi karın içi basınç artışı durumlarında yumuşak dokunun dışarı çıkmasına neden olan küçük bir kas deliğinden kaynaklanır) bu ciddi bir durum değildir ve genellikle ilk oniki- onsekiz hafta içinde kendiliğinden geriler. Gerilemediği durumlarda ameliyat gerekebilir. Bu çıkıntıya bastırmak veya “bozuk para bağlama” nın acı verici olabileceğini unutmayın ve bu uygulamalardan kaçının.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat