Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Hamilelik Çok Büyük Haksızlık!
Hamilelik

Hamilelik Çok Büyük Haksızlık!

Çocuğu olabildiğince erteleyenlerdenim. 9 yıllık evlilik sonrasında nihayet çocuk yapmaya kesin karar verdiğimizde bile aslında tam olarak emin olamadım. Hamile kaldığımı öğrendiğimdeyse pek çok duyguyu aynı anda yaşadım. Heyecan, sevinç, korku, endişe, haksızlığa uğramışlık hissi, ne yapacağını bilememe hissi…Hamilelik sürecinde neler yaşadım?

Hamilelik Sürecinde Neler Yaşandı?

İlk heyecanı atlattıktan sonra aklıma gelen ilk şey “Peki şimdi ne olacak?” oldu. Kariyer planlarım sekteye uğramıştı. Beklediğim ve kesin gözüyle baktığım terfiyi alamadım. Ben olsam ben de hamile olan ve uzunca bir süre ortada olmayacağı belli olan birine terfi vermezdim, üstlerim gayet haklı. Yapmak istediklerimi bir kenara bırakmak zorunda hissettim kendimi. Artık hiçbir şey sadece benim istememe bağlı olmayacaktı.

Sık sık kan verecektim. Bir sürü kilo alacaktım. Tüm bunlar yetmezmiş gibi normal de olsa sezaryan da o bıçağın altına ben yatacaktım. Yani olan benim hayatıma, benim vücuduma, benim kariyerime, benim hayallerime oluyordu. Diğer yandan erkeğin hayatında değişen pek de bir şey olmuyordu. Ama bu haksızlıktı. Ne kadar bebeğe alışıp onu her hissedişimde heyecanlansam da uzun süre bu duygu ben kemirdi. Hatta hala kemiriyor sanıyordum.

Ta ki geçen gece eşim ben hasta olduktan sonra naif duygularla “Doğumu erkekler yapmalı bence, daha güçlüyüz biz. Sen hemen hasta oldun bak, ben olsam atlatırdım hemen. Seçme şansımız olsa ben doğururdum bebeği aşkım!” diyene kadar. O an gayri ihtiyari verdiğim cevaba ben de inanamadım. Aynen şöyle dedim “Hamile kalmadan önce söyleseydin kesinlikle evet derdim ama hamile kaldıktan sonra bu duygunun vazgeçilmez olduğunu gördüm ve bunu sana bile bırakmak istemem!” Der demez kendime şaşırdım. Ben değil miydim bunun bir haksızlık olduğunu düşünen.

Yok, öyle değilmiş. Ne haksızlığı bu gerçekten mucize gibi bir şeymiş. Ayşe, Fatma, Ece, Buse olmanla ilgisi yok. Kadınsan özelsin. Kadınsan tüm kirlenmişliklere rağmen içinden tamamen saf bir hayat çıkarabiliyormuşsun, yaşamın devamını sağlayabiliyormuşsun, umut yeşertebiliyormuşsun…

Şimdi ne düşünüyorum biliyor musunuz? Bence bu erkeklere büyük haksızlık!

Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat