Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Ortopedi  / Kalça Çıkığı Taraması
Kalça Çıkığı Taraması

Kalça Çıkığı Taraması

Halk arasında doğumsal kalça çıkığı olarak adlandırılan Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD), kalçayı oluşturan yapıların anne karnında normal oluşmasına karşın, çeşitli nedenlerle sonradan yapısal olarak bozulduğu bir hastalıktır. Bu hastalığın oluşumunda pek çok neden rol oynar (genetik, ırk, cinsiyet, oligohidramnios yani anne karnında sıvı azlığı, makat doğum, ilk doğum, doğum sonrası pozisyon yani yanlış kundaklama gibi…)

Kalçanın Normal Gelişimi

Anne karnında 8. Haftada oluşan kalça ekleminde gelişim doğum sonrası ilk 4 yıl daha hızlı olmak üzere 8 yaşına kadar devam eder. Sonrasında be gelişim yavaşlayarak devam eder ve 15 yaş civarında erişkin halini alır. Doğumda tümüyle kıkırdak olan kalça eklem yuvası ilk 3 ayda hızla kemikleşir. Bu nedenle ilk 3 ayda tamamen zararsız olan ultrasonu tanı amacıyla kullanabiliyoruz.

Kimler Risk Altında

  •        GKD’li kardeşi olanlar
  •        GKD’li anne, baba, dede, nine, teyze, hala, amca, dayı, kuzen
  •        İlk doğan kız bebek
  •        Çoğul gebelik
  •        Amniyon sıvı anormallikleri
  •        Makat duruş
  •        Kundak yapmak, belemek
  •        Doğumsal tortikollisi olanlar
  •        Ayak şekil bozukluğu olanlar
  •        Bacaklar arası uzunluk farkı olanlar

Kalça Çıkığı Nasıl Tespi Edilir ?

Kalça çıkığı yenidoğan muayenesinde ilk bulgularını verir. İki taraflı çıkıklarda muayene yanıltıvı olabileceğinden kalça ultrasonu ile tarama uygulanmaktadır. Yenidoğanlar yaşamın en geç 4-6. haftasında ultrason ile taranırlar ve tanı alırlar.
Aile bacaklar arasında boy, duruş veya kıvrım sayılarında fark görürse mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Kalça Çıkığı Tedavisi

Tedavide amaç en kısa sürede kalça eklemini anatomik olarak yerine oturtmak ve bunu sürdürerek eklemin normal gelişimini sağlamak, oluşabilecek kalıcı hasarları engellemek ve kişiye yaşam boyu işlevsel bir kalça eklemi sağlamaktır.
Tedavide bol ara bezi uygulamasının yeri yoktur.
İlk 6 ayda ortezler ile tedavi sağlanır. (pavlik bandajı, Ilfeld – Craig ve Rosen ortezleri)
6 aydan sonra ise bu yöntemlerle tedavi başarısızdır. Bu nedenle tedavi çocuk hastaneye yatırılarak ameliyathanede (kapalı ya da açık yöntemle) yapılır.
Burada aileye düşen yukarıda sıraladığım ailevi ve gebelikle ilgili risk faktörü varsa mutlaka çocuk hekimine bildirmek, 4-6. haftada kalça ultrason taramasını yaptırmak, ve çocuğun duruşunda herhangi bir anormallik varsa mutlaka hekimine başvurmaktır.

Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat