Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Kurban Kesmeye Çocukları Götürmeden Önce Mutlaka Okuyun
Kurban Kesmeye Çocukları Götürmeden Önce Mutlaka Okuyun

Kurban Kesmeye Çocukları Götürmeden Önce Mutlaka Okuyun

Kurban bayramı çocuklar ve ebeveynler için bir sınav niteliğinde

Rahatsız edici olma olasılığı yüksek olaylar karşısında çocuğun vereceği tepkiyi etkileyen pek çok faktör mevcut. Çocuğun kişilik yapısı, bilişsel gelişim düzeyi, duygusal olgunluğu, geçmiş deneyimleri, olayın ona açıklanması ve hazırlanması ve aile desteği.  Bu da geniş bir din ve toplumsal kültür tarafından yönetilir. Örneğin gayri müslim bir ülkede yaşayan gayri müslim bir çocuk için bu çok daha travmatik olabilir.

Çocuğun kurban kesimini izlemesi için uygun yaş nedir?

En önemlisi hiçbir çocuğa yaşı ne olursa olsun kesim zorla izlettirilmemelidir. Soruya dönecek olursak bir çocuğun bu olaya vereceği tepkiyi etkileyen bunca faktör varken buna kesin bir cevap vermek zor. Yapılan bazı çalışmalarda sınır 12 yaş olarak kabul edilse de kişilik özellikleri ya da bilişsel gelişimi uygun olmayan 12 yaşında bir çocuğa da izletmek uygun olmayacaktır. Ancak 12 yaş altındaki hiçbir çocuk kesime tanık olmamalıdır.

Çocuğunuzu Bilgilendirin

Kurban Kesimi öncesi çocuğun hayvanla fazla vakit geçirmesini engelleyin. Bu çocuğun hayvanla duygusal bağ kurmasına yol açacak ve hayvanın kurban edilmesi çocuk üzerinde yıkıma yol açabilir ve çocuk anne babayı suçlayabilir. Kimi zaman da kendini suçlayan çocuk ileride özgüven problemleri yaşayabilir. Eğer buna mecbursanız ilk günden itibaren onun anlayacağı dilde gerçekleri, hayvanın neden orada olduğunu, ne kadar kalacağını, sonrasında ne olacağını anlatın. Süt, et gibi besinleri hayvanlardan elde ettiğimiz konusunda onunla konuşabilirsiniz. Ama ona kesinlikle “gezmeye gitti” , “uyuyor”, “kayboldu” gibi pembe gibi görünen yalanlar söylemeyin.  Günümüzde zor olsa da çocuğu  görsel medyadan uzak tutmaya çalışın.

Ya Geç Kaldıysak ve Çocuk İzlediyse

Bu durumda yaşı ne olursa olsun konuyla ilgili olarak çocukla konuşmak çok önemlidir.

Çocuğunuzu dinleyin, hem de ne derse desin. “Önemli değil” , “ bunu konuşmayalım, unutursun nasılsa” “sana yenisini alırım gibi ifadeler kullanmaktan özellikle kaçının. Önce onu dinleyerek ve ona tepkisini yaşaması için zaman vererek çocuğun ne hissettiğini anlayın ve açıklamalarınızı basit bir dille yapın.

  • Kafası karışır ya da bazı yerleri anlamazsa görmezden gelmeyin. Sabırlı olun ve yeniden anlatın.  Onunla konuşurken “kesmek, öldürmek, kurban etmek” gibi negatif duygular uyandıran kelimeler yerine “tören” gibi kelimeler kullanın.
  • Hissettiklerinin normal olduğunu söyleyin ve onu destekleyin. “ Bundan rahatsız olman normal, bu büyükler için bile oldukça zor” gibi destekleyici ifadeler kullanın. Hiçbir çocuk cesur olmaya zorlanmamalıdır. Ona kendi deneyimlerinizden bahsederek bunu yaşayan tek kişiymiş gibi hissetmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Ona herhangi bir sorusu olup olmadığını sorun ve varsa sabırla cevaplayın. Unutmayın sizin bu dönemdeki davranışlarınız onun şimdiki tepkisini ve gelecekte yaşayacağı tecrübelerini etkileyecek.
  • Çocuk biraz daha rahatladığında ona Hz. İbrahim’i, kurban bayramının dini boyutunu anlatın.
  • Eğer yaşı uygunda ona gelecek yıllarda töreni izleme konusunda kendi karar vereceğini ve kimsenin onu izlemeye zorlamayacağını hatırlatın.
  • Bu konunun haftalar aylar sürmesine izin vermeyin. Kendinize güvenin, net olun ve çocuğun hayatına devam etmesi için onu cesaretlendirin. Ancak bir yandan da her şeyin yolunda gidip gitmediğini anlamak için gözünüz üzerinde olsun

NOT: Eğer olaydan 4 -6 ay sonra çocuğun günlük hayatını etkileyen kabus görme, içe kapanma, korkma, alt ıslatma gibi davranışlar var veya artmışsa daha derin bir psikolojik problemin önünen geçmek adına bir çocuk psikiyatiristinden destek almalısınız.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat