Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Süt Çocuğun Beslenme  / Kusan Çocuğa Buz Parmak
Kusan Çocuğa Buz Parmak

Kusan Çocuğa Buz Parmak

Kusan çocuk için, ana risk sıvı kaybı yani dehidratasyondur. Özellikle ateş ve ishali de varsa bu sıvı kaybı daha da artar. Kusma ciddi ya da uzamış ise çocuk sodyum, potasyum ve klor gibi minerallerini de kaybeder. Bu mineraller sinir iletiminde, kas kasılmalarında, Vücut sıvı dengesinin oluşturulmasında temel yapı taşı görevi görürler. Kusan çocuğa ne verilmelidir?

Başka bir kronik hastalığı olmayan çocuk için birkaç öğün atlaması sorun yaratmaz ancak hasta çocuğun günlük ihtiyacı olan sıvının yanında hastalığına bağlı sıvı kaybını da önlemek için ekstra su içmesi gerekir. Küçük çocuklar, daha büyük çocuklar ve erişkinlere göre sıvı kaybetmeye daha yatkındırlar. Daha küçük bir vücutta kaybedilen daha az sıvı miktarı bile bebeği dehidrate bırakabilir.

Çocuğu su içmesi için zorlamayın. Sık aralıklarla yudum yudum su içebilir. Eğer içmek istemiyorsa emmesi için buz çubukları hazırlayabilirsiniz. Çocuk normal şekilde su içmeye başlayıncaya kadar saatte yarım bardak sonrasında da saatte bir bardak olacak şekilde ayarlayın.

Çocuk doktorunuz çocuğunuzun kaybettiği sodyum ve potasyumu yerine koyabilmek için hazır rehidratasyon sıvılarında önerebilir. (bizim ülkemizdeki Ge-Oral toz gibi). Bunu da yine “ Buz Parmak” yöntemiyle çocuğunuza verebilirsiniz. Bu dondurma görünümü çocuklara her zaman daha çekici gelir. Şu da bir gerçek ki çocuklar bunları yalayıp yutarken iş bu karışımı içmeye geldiğinde pek de hevesli olmazlar. Tadını güzelleştirmek için içine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Limonlu buz ayrıca kemoterapi alan hastalara da önerilen bulantı ile başa çıkma yöntemlerinden biridir.

Bu sıralar sık karşılaştığım bir şey daha var. Daha büyük çocuklar bu gibi durumlarda enerji ya da sporcu içeceklerini içmek istiyorlar. Bazen ailelerde de bunu destekliyor. Bu içecekler sodyum yani tuz kaybını önleyebilir ama unutmayın bu içecekler aynı zamanda bol miktarda şeker içeriyorlar ve şeker de ishali daha da kötüleştiriyor.

Yine meyve suları da (özellikle hazır olanlar) şeker içerdiğinden bizim tarafımızdan kusma ve ishallerde önerilmez. Ama çocuğunuz sadece su içmek istemiyor ya da illa meyve suyu istiyorsa o zaman meyve suyunu yarı yarıya su ya da sade maden suyuyla karıştırın.

Eğer çocuğunuz herhangi bir şey içemeyecek kadar hasta ya da idrar çıkışında azalma, göz yaşında azalma, kuru ağız gibi sıvı kaybı bulguları gösteriyorsa derhal çocuk doktorunuza başvurun.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat