Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / Emziğin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri
Emziğin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Emziğin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Komşu teyzeler bitmek bilmiyordu. Onlar her yerdeydi, sadece sıfat değiştirerek sinsice hayatımıza dalıyorlardı. Bazen arkadaşınız, bazen kayınvalideniz, bazen anneniz, bazen patronunuz, bazen tezgahtar kız, bazen kendiniz… Hepsi içten ve iyi duygularla “Mühim olan bebek canııım” diyerek içlerinden geleni, meşhur tecrüblerini sizinle paylaşmaktan geri durmuoyorlardı. Hepsi bebek iyi olsun istiyorlardı. Komşu teyzelere savaş açtım ama aslında iyi ki varlar, onlar sayesinde yeni baştan sorguluyorum herşeyi. Ben sorguladıkça, sorgulayamayanları komşu teyzelerin iyi niyetli ama tehlikeli ellerinden kurtarmak için de uğraşıp duruyorum işte. İçinizdeki komşu teyzenin “Ayy bebeğin başında bilgisayarla, telefonla mı oynuyor? yazık ayol küçücük bebeğe o kadar radyasyon” dediğini duyar gibi oluyorum. Yok onu şimdi yazmıycam, ama ona gelicez söz 🙂

Geçenlerde ben Arel’e uyku öncesi emzik verince benim komşu teyzelerden biri “Ayy ne tatlı, mikrop yuvası mı o teyzem, mikrop yuvası mı!” diye pasif agresyon mu desem, çocuk doktoruyum diye bana direkt fikrini söylemeye çekindiğinden mi desem bu sefer gülerek, yüzüme bakmadan yapıştırıverdi lafı. tabi artık serde annelik var. Hemen bi şüphe, hemen bi endişe, iç sesim hemen fırsat bu fırsat sesini yükseltmeye başladı. ” Öyle miydi ya, vermesek mi emzik? Orta kulak iltihabı olmasın çocuk yok yere….” falanlar filanlar. Uzman doktor hanım da geri durur mu ” Hayatım bebeğimiz huzursuz, uyuya geçmekte zorlanıyor. Üstelik uyku sırasında veriyorsun, iilk bir yıl Ani Bebek Ölümü s-Sendromu riskini azaltmak için öneriyoruz ya!” .

Ama yine de annenin dürtmeleriyle doktor hanım kalktı bilgilerini tazeledi, olumlu – olumsuz yönleri sıraladı ve anneyle oturup uzlaştılar. Sonuç uykuda emziğe devam.

Siz de bir bakın ve ona göre karar verin. İşte olumlu ve olumsuz yönleriyle Emzik!

Emziğin Olumlu Yönleri

Ani Bebek Ölümü Sendromu riskinde azalma: Tam olarak bilinmemekle beraber bunu nedeni emme hareketlerinin beyinde nefes alma bölgesini uyarması ya da emziğin bizzat kendisinin hava yolunun açık kalmasını sağlaması olabilir diye düşünüyoruz. Neden ne olursa olsun emzik kullanımının riski azalttığına dair oldukça kesin kanıtlar bulunmakta. Bu nedenle American Academy of Pediatrics bir yaşına kadar bebeği uyuturken emzik kullanmayı öneriyor. Buradaki önemli nokta bebek bir kere uyuduktan sonra kesinlikle emzik yerleştirmemeniz gerektiğidir. Eğer emziriyorsanız bebeği emzikle tanıştırmadan önce memeye iyice alıştığından emin olun.

Bebekler emerek kendilerini yatıştırırlar:
Sizin memeniz emzik değildir. Eğer emme isteği çok fazla bir bebeğiniz var ya da bebeği beslemiş, gazı çıkarmış, altını değiştirmiş olmanıza rağmen huysuzluk ediyorsa neden bir emzik deneyip sakinleşip sakinleşmediğine bakmayasınız?

Emziğin Olumsuz Yönler

Erken kullanım memeyi bıraktırabilir: bebeğinizin açlık işaretlerini ağzında bir emzik varken anlamak ve ayırt etmek zordur. Ayrıca emzik ve biberon emen bebekler meme emmekten tamamen farklı bir mekanizma ile yaptıklarından kafaları karışabilir ve memeyi emerken zorlanma ve sinirlenme yaşayabilirler.

Aşırı kullanım:bebekler uykuya geçmek ve kendilerini yatıştırmak amacıyla çabucak emziğe alışırlar ve bu bazen vazgeçmesi zor bir alışkanlık haline gelebilir. Daha büyük olup emzik kullanan bebekler uzun süreli emme ve nesneleri ağzına alma hareketi geliştireceğinden çok daha kolay grip vb. enfeksiyon kaparlar. Ek olarak, bir ya da iki yıldan uzun emzik kullanımı düzgün diş gelişimi ve ısırma hareketini öğrenilmesinin önüne geçebilir.

Artmış kulak enfeksiyonu riski:emzik kullanımı ile kulak enfeksiyonları arasında belirgin bir ilişki olduğu kesin. Uzun süreli emme hareketiyle orta kulağa fazla sıvı geçtiği ve bunun orta kulak enfeksiyonu riskini arttırdığı düşünülmekte.

Peki, Ne Yapalım? 

Eğer mızmız bir bebeğiniz, kendini yatıştırmak için güçlü bir emme isteği olan bir bebeğiniz var veya uyuması için emzik kullanmak istiyorsanız emzirmeniz düzene oturana, bebeğin kilo aldığını görene yani yaklaşık 2-4. Haftaya kadar bekleyin. 4-6 ay arasında bebeğiniz kendini yatıştırma yöntemlerini geliştirecektir. Bu nedenle emzikten kurtulmak için en iyi zaman 6-12 ay arasıdır.

Emziği alışkanlık haline getirip emziksiz uyuyamayacak noktaya gelmeden onu emzikten ayırmak en iyi ve kolay yoldur. Eğer emziği sevmeyen bir bebeğiniz varsa kullanmak için onu zorlamayın.

Uzm. Dr. Hande NAMAL TÜRKYILMAZ

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat