Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Yardımcı Ürünler  / Oto Koltuğu Seçme ve Kullanma Rehberi
Oto Koltuğu Seçme ve Kullanma Rehberi

Oto Koltuğu Seçme ve Kullanma Rehberi

Oto koltuğu trafik kazalarında çocuklarımızın hayatını kurtaran çok önemli bir araç. Ancak doğru kullanıldığı müddetçe.

Ülkemizde kesin kayıtlar olmadığından Amerikan verilerine bir bakalım. Her yıl 13 yaş altı 230.000 çocuk trafik kazalrında yaralanıyor ve bu çocukların 2000’i maalesef hayatını kaybediyor.  İşte bu noktada oto koltuklarının doğru tercihi ve kullanımı hayati önem taşıyor.
Kullanımına geçmeden önce oto koltuğu seçerken nelere dikkat etmeli biraz ondan bahsedelim.

Çocuğunuzun boy, kilo ve yaşına uygun koltuğu seçin:

  • Gr 0 : 0 -10 kg; Doğumdan 6-9 aya
  • Gr 0+ : 0 -13 kg; Doğumdan 12-15 kiloya
  • Gr 0+/1: 0-18 kg, doğumdan 4,5 yaşa kadar
  • Gr 1: 9-18 kg; 9 ay -4 yaş
  • Gr 2/3: 15-36 kg; 3 yaştan 12 yaşa kadar
  • Gr 3 (booster seats): 22-36 kg/ 125 cm ; 6 – 12 yaş (bu yükseltici koltuklar eskiden 15-36 kg arasında kullanım için onaylıydı. ancak 9 Şubat 2017’de değişen kurallara göre artık bu yükselticileri kullanmak için çocuk en az 22 kg ve 125 cm uzunluğunda olmalı. Ancak eskiden onay almış olanlar satışına devam edecek. )
  • Gr 1-2-3: 9-36 kg; 9-12 yaş
  • i-size: 40 cm -105 cm arası

Koltuğun güvenlik sertifikaları

Bunlardan en öenmlisi ADAC. Alacağınız ot koltuğunun ADAC testlerinden geçmiş olduğundan emin olun.

Ekstra baş boyun desteği

Çocukları trafik kazalarında en çok korumak istediğimiz durum baş boyun yaralanmalarıdır. Oto koltuğunun yanlardan gelen darbeleri iyi emebilecek, baş ve boynu iyi koruyabilecek desteklerinin olması çok önemli.

Beş noktalı emniyet kemeri sistemi

Olmazsa olmazlardan.

5. İsofix sistemi varlığı

6. Yatar pozisyona getirilebilmesi

Özellikle küçük çocuklar için bir kaç kaddeme yatabilmesi avantaj sağlar

7. Koltuğun geçmişi

İkinci el alım satım oldukça revaçt anacak oto koltuklarında ikinci el önermiyorum. Çünkü koltuğun kazası olup olmadığını bilemezsiniz. 6 yıldan eski oto koltuklarını kesinlikle kullanmayın. Kemerleri hasarlı ise sakince oradan uzaklaşın.

OTO KOLTUĞUNUN DOĞRU KULLANIMI

Koltuğu seçtikten sonra da işimiz bitmiyor. Nasıl kullanacağımız daha da önem arz ediyor.

Arkaya dönük kullanım:

Çocuklar en az 2 yaşına kadar ve hatta oto koltuklarının izin verdiği boy ve kilo limitine kadar mutlaka yüzleri arkaya dönük olacak şekilde seyahat etmeliler. (American Academy of Pediatrics, 10/2/2017)

Öne dönük kullanım:

2 yaş veya kullanılan oto koltuğunun izin verdiği limite kadar arkaya dönük yolculuk eden çocuklar bu sınırdan sonra öne döndürülebilir. Çocuğu ne zaman öne döndüreceğimize karar vermenin basit bir yolu da var.
eğer çocuğun kulaklarının üst hizası koltuğun üst kısmını geçiyorsa veya omuzları koltuğun üst kemer hizasını geçiyorsa artık yüzü öne dönük şekilde yolculuk edebilir demektir.

Yükselticiler:

eskiden 15 kilodan itibaren yükseltici kullanılabiliyordu ancak artık yükseltici kullanabilmek için çocuğun en az 22 kilo veya 125 cm olması gerekli. Sırt destekli ve sırt desteksiz olarak 2 tip yükseltici mevcut. Eğer arabanın baş desteği varsa ve sırt kısmı yüksekse, ki hemen hemen tm arabaların bu şekilde, sırt desteği olmayan yükseltici kullanılabilir.

Arkaya Dönük Kullanım Neden Bu Kadar Önemli?

İsveç’te yapılan istatistikçi çalışmalara göre arkaya dönük kullanım öne dönük kullanıma göre%500 daha güvenli.Öne dönük seyahat eden çocukların olduğu 100 kazada 40 çocuk ölüp 60’ı hasarsız sağ kalırken, arkaya dönük seyahat eden çocukların 8’inin öldüğü ve 92’sinin hasar görmeksizin sağ kaldığı tespit edilmiş.
Yaptığımız en büyük hatalardan biri çocukları küçük erişkinler olarak görmek. Ama durum çok farklı. çocukların proporsiyonlları bizden çok farklıdır ve vücutlarının büyük kısmını kafa oluşturur. Bu nedenle trafik kazlarında ciddi kafa yaralanmalarına bizden çok daha açıktırlar. Üstelik onların kafa ve omurga kemik yapıları henüz olgunlaşmamıştır kas koordinasyonunu tam olarak sağlayamazlar ve boyunlarını yeterince iyi kontrol edemezler.
Ciddi trafik kazalar derken, çok yüksek hızla gitmenize gerek yok. Sizin düşük dediğiniz hızlarda bile çocuklar ciddi beyin – omurilik yaralanmaları yaşayabilirler.
Aman bir şey olmaz demeyin…

Ayrıca unutmayın, çocukları ön koltukta oturtmak ya da oto koltuğu olmaksızın taşımak yasalara aykırıdır.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat