Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / 5-12 Yaş Beslenme  / Sağlıklı Atıştırma
Sağlıklı Atıştırma

Sağlıklı Atıştırma

Çoğu çocuk okuldan eve aç gelir ve doğruca buzdolabının yolunu tutar. Artmış enerji ihtiyacını günde 3 öğünle karşılayamayan çocuğun atıştırmalık yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Genellikle atıştırmalıklar onların iştahını kapatıp ana öğünde az yemesine neden olmazlar. Tabi ki yemeğe oturmadan çok kısa bir süre önce yenmedilerse. Atıştırmalıklar ayrıca çocuklarına  iyi beslenme alışkanlıkları edindirmeye çalışan anne babalar için onlara sağlıklı yiyecek sunmak için başka bir fırsattır. Bu sayede sürekli tok gezmek için yedirmektense acıkmayı da öğretebilirler.
Sıra bir şeyler atıştırmaya geldiğine çocuklar genelde ellerinin altında ilk bulduklarını tercih ederler. Eğer tezgahınızda kurabiye varsa çocuk hemen bunu yiyecektir. Ama bunu yerine mutfak masanız ya da buzdolabınızda sağlıklı bir şeyler varsa çocuk bunları yemeye alışmaya başlayacaktır. En basit ve en sağlıklı seçeneklerimiz meyveler veya az bir pişirmeye ihtiyaç duyan çiğ sebzelerdir. Elinizin altında her zaman meyve ve sebze bulundurarak (havuç, salatalık, biber, brokoli, kereviz) çocuğunuzun sağlıklı yeme alışkanlığı edinmesine yardımcı olun.
Biraz daha büyük olan çocuklar bazı basit pişirme tekniklerini deneyebilirler. Kendileri için atıştırmalık hazırlar kenonlara sağlıklı ve sağlıksız yiyecekler arasındaki farkları da öğretebilirsiniz. Çocuğunuz pişirmeye başlamadan önce tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat