Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / 0-12 Ay Emzirme  / Sezaryen Sonrası Emzirme
Sezaryen Sonrası Emzirme

Sezaryen Sonrası Emzirme

Eğer sezeryanınız planlı değilse zorlu bir doğum sürecinden sonra sezeryana alınmışsınız demektir. Bu durumda doktorunuz sizin iyileşme sürecinin ile ilgili daha fazla endişe duyar ve sizi emzirmeniz konusunda daha az destekleyebilir. Ayrıca siz sütünüzün gelmesini de geciktiren bu beklenmedik olaylar karşısında hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Sezeryanı planlı olan anneler onları ne beklediğini bilip, yenidoğanlarını emzirmek konusunda hazırlıklı olabilirler.

İyi haber ise bu doğum şeklinin bebeğinizi emzirmenize çok küçük bir etkisi olduğudur. Sütünüz neredeyse tıpkı normal doğumda olduğu gibi doğum sonrası gelmeye hazırdır. En önemli şey yapabildiğiniz en kısa sürede bebeği emzirmeye başlamak sık aralarla buna devam etmektir. Ameliyat sonrası toparlanmaya ihtiyaç duysanız bile birkaç saat sonra emzirmek için kendinizi yeterince güçlü hissedersiniz.

AĞRI KESİCİ KULLANIMI

Sezeryanla doğum yapan annelere verilen çoğu ilaç bebeği pek fazla etkilemez. Büyük olasılıkla tamamen uyutulmak yerine epidural gibi bölgesel anestezi alacaksınız. Ne kadar az anestezik madde kanınızda dolaşırsa bebek için o kadar iyi olacaktır. Bazı yenidoğanlar epidural anesteziden sonra biraz uykuya meyilli olurlar ve ilk başta emmek için pek hevesli olmazlar ama zamanında doğan bebeklerde uzun dönemde emmelerini ve gelişimlerini etkileyecek bir etkileri yoktur. Genel anestezi bile almış olsanız uyandıktan sonra en kısa zamanda emzirmelisiniz. Sezeryana karar verildiğinde hem kadın doğum hem de anestezi doktorunuza bebeğinizi emzirerek beslemek istediğinizi hatırlatın.

Sezeryan sonrasında doktorunuz sizi rahatlatabilmek adına başlangıçta damardan sonrasında hap olarak ağrı kesici verecektir. Çoğunlukla bu ilaçların çok düşük bir miktarı anne sütü aracılığı ile bebeğinize geçer. Bazı ağrı kesiciler bebeğinizin biraz uykulu olmasına yol açabilir bu nedenle emzirmeyi kesmemelisiniz. Çünkü emzirmenin yararı bu uyku deurumu nedeni ile vazgeçilemiyecek kadar fazladır. Ağrı sütün gelmesini sağlayan oksitosin hormonunun salgılanmasını engeller bu nedenle ağrı kontrolü çok önemlidir. Eğer ağrı tedaviniz ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla mutlaka görüşün.

RAHAT ETMEK

Karın kesiniz ilk başta rahat bir emzirme pozisyonu bulmanıza engel olabilir. Yatakta oturmak, bebeğinizi desteklemek için koyacağınız yastıklara birkaç tane daha ilave etmek, bebeğinizin yüzü size dönük olacak şekilde yan yatmak gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Emzirmeye başlamadan önce rahat ettiğinizden emin olun ve yardım istemekten çekinmeyin. Kesi iyileştikçe daha iyi hareket edebileceksiniz ve emzirmek saha kolaylaşacak. Ama tam olarak iki ayağınızın üstüne kalkana kadar biraz istirahat ve yardıma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Size yardımcı olmalarına izin verin ki siz de iyileşmenize ve emzirmenize odaklanın.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat