Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Banyo ve Cilt Bakımı  / Sünnetsiz Penis Bakımı
Sünnetsiz Penis Bakımı

Sünnetsiz Penis Bakımı

İlk birkaç yılda sünnet derisi penis ucundan ayrılabilir. Çok çok nadir olarak doğumdan hemen sonra hatta doğum öncesi ayrılma gözükebilir. Bunun görülme yaşı her çocuk için farklıdır. Birkaç hafta, ay ya da yıl alabilir. Bir kere ayrıldığında artık sünnet derisi geriye doğru çekilebilir.

Çoğu erkek çocuğu yaklaşık 5 yaşlarında sünnet derilerini geriye çekebilirler. Kalanlar da 10 yaşına kadar çekemeyebilir. Sünnet derisi asla penisten tamamen ayrılana kadar geri çekilmeye zorlanmamalıdır. Zorlama ciddi ağrıya, kanamaya ve ciltte küçük yarılmalara bağlı olarak sulanmalara yol açabilir.

SMEGMA

Sünnet derisi penis başından ayrıldığında deri hücreleri dökülmeye başlar. Bu deri hücreleri sünnet derisinin altında beyaz, inci tanesi benzeri kabarıklıklar şeklinde gözükür. Bunlara smegma denir. Smegma tamamen normal olup endişe etmeyi gerektirmez.

TEMİZLİK

Eğer oğlunuzun sünnet derisi o ergenliğe gelmeden ayrılırsa, sünnet derisini geri çekerek temizliğini yapacağız. Ergenliğe geldiğindeyse oğlunuz saçını yıkamak ya da dişini fırçalamak gibi sünnet derisinin altını da günlük olarak temizleyebilir.

Oğlunuza sünnet derisini nasıl temizlemesi gerektiğini şu sırayla öğretin

1. Adım: sünnet derisini nazikçe geriye çekin

2. Adım: sünnet derisinin altını sabun ve ılık suyla yıkayarak durulayın

3. Adım: sünnet derisini yeniden penisin ucuna doğru çekerek penis ucunu kapatın.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat