Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

Bebeğinizin tırnaklarının ihtiyaç duydukları tek bakım kısaltmadır. Bunun için tırnak törpüsü ya da bebek tırnak makası kullanabilirsiniz. Makas kullanacaksanız etinden kesmemek için ekstra dikkatli olmanız gerekecek.

Tırnak kesmek için en iyi zamanlardan biri banyo sonrası bebek sakince yatarkendir. Ama siz uyurken kesmeyi de tercik edebilirsiniz. Tırnaklarını yapabildiğiniz kadar kısa kesin ve törpüleyin ki kendini ya da sizi çizmesin.

Erken haftalarda parmakları o kadar küçük ve tırnakları o kadar hızlı uzar ki haftada 2 kere kısaltmak zorunda kalabilirsiniz. Kulağa oldukça tuhaf gelse de bazı aileler bebeklerinin tırnaklarını ısırarak kısaltma yoluna giderler ancak bu dolama diye de bilinen herpes simplex enfeksiyonuna davetiye çıkarır. Kesinlikle bebeğinizin tırnaklarını ısırarak kısaltmayın.

El tırnaklarının aksine ayak tırnakları daha yumuşaktır ve çok daha yavaş uzar. Bu tırnakları da kısa tutmanız gerekir ve bunun için ayda bir ya da iki kere kesmeniz yeterli olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe ayak tırnakları daha sert ve keskin kenarlı olacaktır.

Tırnaklar, Tırnaklar Her Yerde

Tırnakların her gün yaklaşık 0,1 mm kadar ve erkeklerde, daha genç insanlarda ve yazın daha hızlı büyüdüğünü biliyor muydunuz? Eh, araştırana kadar ben de bilmiyordum ama bu oldukça açıktı ve beni kesinlikle şaşırtmadı. Yenidoğan bebeğinizin tırnaklarına yetişmek oldukça yorucu bir görev halini alabilir. Bazen bu tırnakların hizmet ettiği tek şey sizin ebeveynliğinizi sınamak gibi gelebilir.

BEBEK MANİKÜRÜ- PEDİKÜRÜ

Eğer şanslıysanız bebeğinizi takip eden hemşireniz size bununla ilgili bir demo gösterebilir. Ancak çoğu hastane ve aile hekimliği merkezinde bu çok mümkün olmamaktadır. Hatta aksine uygulanan politikalar nedeniyle sağlık personellerinin bu tarz eğitimleri yapmasının önüne bile geçilmektedir.

• En iyi sonuç için Tırnakları bebeğiniz uyurken en hareketsiz haldeyken kesin.

• Bebeğin etini kesmemek için parmak ucunu tırnaktan ayıracak şekilde nazikçe aşağı doğru çekin.

• Kestikten sonra keskin ya da sivri bir yer kalmadığından emin olana dek törpüleyin.

Bravo! Hiç de fena değilsiniz !!

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat