Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Çocuk Sağlığı  / W Oturuşu Nedir? W Oturuşunun Zararları Nelerdir?
W oturuşu nedir? W oturuşunun zararları nelerdir?

W Oturuşu Nedir? W Oturuşunun Zararları Nelerdir?

Gelişmekte olan bebekler tipik olarak halka oturuşunda dururlar. Bacaklarının gövde önünde olduğu bu pozisyona halka oturuşu denir. Ayrıca süt çocukları yerde oyun oynarlarken de oldukça aktiftirler. Tüm bu aktiviteleri kalça ve gövde kaslarının esnemesini ve güçlenmesini sağlar. Tonusu düşük olan ve hipermobil infantlar sıklıkla bacaklarının arasına oturur.

Eklem aşırı hareketliliği ve kaslarında gevşeklik olan süt ve oyun çocukları genellikle w pozisyonunda oturur. Bu pozisyonda kalça eklemi içe dönerken diz eklemleri anormal bir açı ile dışa döner.

Neden Bazı Çocuklar Bacakları Arasına Oturur?

SEREBRAL PALSİLİ ÇOCUKLAR;kasları olması gerekenden daha katı ve serttir. Uylukların arasında gerginlik vardır. Bu gerginlik kalçanın pozisyonunu etkiler.

EKLEM GEVŞEKLİĞİ VE KAS GEVŞEKLİĞİ OLAN ÇOCUKLAR;W şeklinde oturan çoğu çocuğun kasları ve eklemleri oldukça gevşektir. Bu da dik bir pozisyon sağlamak içi daha fazla efor sarf etmek anlamına gelir. Bu çocuklar ayrıca emeklerken bacaklarını birbirinden daha uzak tutarlar ve oturmak istediklerinde kalçayı geriye atarak bacaklarının arasına otururlar.

Bu normalde olması gereken halka pozisyonundan emekleme pozisyonuna dönüşten daha kolaydır ve daha az çaba gerektirir.

W Oturuşu Kemikleri Ve Bacak Eklemlerinin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Güçlü ve kas koordinasyonu iyi olan çocuklar yerde otururlarken oldukça aktiftirler. Yanlara doğru gövdelerini döndürerek uzanmayı ve bacaklarının üzerinden ileriye uzanmayı becerirler. Bu güçlü bacak ve gövde kaslarının varlığını gerektirir.

Daha az çaba gerektirdiğinden gevşek kaslara sahip çocuklar gövdelerini dik tutabilmek için sıklıkla W şeklinde oturur. Bu çocuklar yanlarındaki bir şeye erişmek için gövdelerini döndürmek yerine tüm vücutlarını çevirerek ulaşmaya çalışırlar.
Zamanla kalçalarda ciddi bir içe dönüklük gelişir.

Normal açı 45 derece iken bu çocuklarda açı 80-90 dereceye varır (internal rotasyon açısı)

Kalça ekleminin dışa dönmesi kısıtlanır ve bu durumda bacaklar önde olacak şekilde oturmak çocuk için rahatsız hale gelir.

Kalçadaki bu katılık çocuk yerden yüksek bir yerde ayakları önünde sallanırken oturduğunda gözle görülebilir hale gelir. Uyluklar içe dönük, dizler birbirinden uzak olur ve bacaklar düz bir şekilde aşağı  inmez.

Ayrıca çocuğun bağdaş kurma becerisi de bozulur. Kısıtlı kalça hareketlerini telafi etmek için gövdesini kamburlaştırır ve kalçayı geriye doğru atar.
W OTURUŞU AYRICA ALT BACAKTA DA DÖNMEYE YOL AÇAR (tibial torsiyon)

Tibial Torsiyon Nedir?

Çocuk uylukları birbirine paralel dizleri de 90 derece kırık şekilde otururken ayak parmakları tam karşıyı göstermelidir. Ayaktayken ise, dizler tam karşıya bakarken  ayaklar birbirine paralel konumda olmalıdır.

Ama w şeklinde oturan çocukların alt bacakları dışa doğru döner ve bu pozisyonda kalır. Çocuk yukardaki resimdeki gibi uylukları birbirine paralel ve ayakları yerde otururken parmak uçları dışa doğru bakar. Çocuk diz kapakları karşıya bakar şekilde ayakta durduğunda da yine ayak parmakları karşıya değil dışa döner.

Bu durum özellikle geceleri olan diz ve bacak ağrılarına yol açar. Bu ağrılar çocuğun daha aktif geçirdiği günlerde artış gösterir.

Tibial torsiyonun uzun dönem etkileri:diz üzerinde fazla baskı ve ilerleyen diz problemleri.
Koşma ve yürümede problemler(bilekten itme hareketini yapamaz)

W Oturuşu Çocuğunuzun Hareket Kabiliyetini Nasıl Etkiler?

Denge kabiliyeti ve katı kalça kasları
W şeklinde oturan çocukların üst bacak ve kalçalarında hemen her zaman bir katılık gelişir. Bu da tek ayak üzerinde durduklarında dengesizliğe yol açar.
İyi bir kas gücü ve koordinasyonuna sahip olan çocuklar tek ayak üzerinde durduklarında gövdelerini dik   ve kalçayı normal poziyonunda tutabilirler.
Dengeyi korumak için sadece hafif sağa sola hareket ederler.
Gergin ve güçsüz kalça kasları olan çocuklar ise tek ayak üzerinde durmakta güçlük çekerler. Gövde yana eğilir, yere basan bacağın diz  eklemi içe döner. Dengeyi korumak için küçük hareketler yerine çocuk kollarını da kullanarak daha büyük hareketler yapma ihtiyacı hisseder.

W Oturuşu Çocuğun Yürüyüşünü Nasıl Etkiler?

W oturuşu içe basmaya yol açar.

W Oturuşu Çocuğunuzun Koltukta Oturuşunu Nasıl Etkiler?

W oturuşu görseldeki gibi bir gevşek oturuşa sebep olur.

W Oturuşu Bebek Gelişimini Nasıl Etkiler?

Aktif oturuşun, gövde esnekliği ve gövde kontrolünün önemi:
Bacakları gövdenin önünde yani halka şeklinde oturan bebekler etraflarındaki oyuncak vb şeylere uzanmak için gövdelerini dndürüler ve bu pozisyondan diz üstü ve ayakta pozisyona daha kolay geçerler. Tüm bu dönme,esneme, çevirme hareketleri gövde ve bacakların gelişmekte olan kas koordinasyonu, kas gücü ve esnekliğinin oluşması açısından çok önemlidir.
W şeklinde oturan çocuklar ise bu gövde döndürme hareketlerini yapamazlar ve emekleme pozisyona gövdelerini doğrudan ileri uzatarak geçerler.

Peki Çocuğun W Şeklinde Oturmasını Nasıl Engelleriz?

  1. Bebeğin w şeklinde oturduğunu gördüğünüzde bacaklarını nazikçe öne getirin ve “ bacaklar öne” gibi bir söyleyiş belirleyin ve her seferinde aynı şeyi söyleyin.  Çocuk bir kere fikri anladığında sonrasında sadece aynı şeyi söylediğinizde bacaklarını öne getirecektir.
  2. Ona halka şeklinde oturabileceği fırsatlar yaratın: özellikle w şeklinde oturmaya alışmış bir bebekse halka şeklinde oturmayı yadırgayabilir ve bu pozisyonda rahat edemeyebilir. Bu sorunu aşmak için onu oyuncaklara ulaşması ve emekleme ve ayakta pozisyona geçmesi için onu yüreklendirin.

Birkaç haftada bol alıştırma ile “bacaklar önde” oturmaya alışacaktır. Her iki yanına dönmesi için aktivite ve oyuncaklarla alıştırmalara devam edin.

W Şeklinde Oturan Daha Büyük Çocukları Alışkanlıklarından Nasıl Vazgeçiririz?

Bu çocuklar bacakları önde oturduğunda ciddi bir rahatsızlık ve gerginlik hissederler. Bu nedenle onları bu alışkanlıktan kurtarabilmenin tek yolu kalça ve bacak kaslarının güçlendirilmesi ve esnekliğinin arttırılmasıdır. Bu durumda onu egzersize yönlendirmek en doğrusu olacaktır.
Kaynak ve görseller: http://www.skillsforaction.com/w-sitting

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat