Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Alt Bezleri ve Giyim  / Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?
Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir

Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Hava sıcak olmadığı sürece (24 °C ve üzeri), yenidoğan bebekler vücut sıcaklıklarını korumak için birkaç kat giyinmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeğe alt bezi ve zıbın üzerine bir kat daha pijama ya da elbisesini giydirip ince bir battaniyeye sarmak çoğu zaman en iyisidir. Eğer bebeğiniz prematüre ise kilosu zamanında doğan bebekleri yakalayana ve çevre ısısındaki değişikliklere kolayca adapte olana kadar bir fazladan kat daha giydirmeniz yerinde olur. Sıcak havalarda tek kat giydirebilirsiniz. Genel kural bebeği kendinizden bir kat fazla giydirmektir.

Eğer daha önce bir yenidoğana bakmadıysanız bebeğin üstünü değiştirmek ilk birkaç defa sizin için zorlayıcı olabilir. Sadece küçücük bir kolu giysiden geçirmeye çabaları değil bebeğin giyinme sırasında atacağı çığlıklar da buna katkıda bulunur. Bebek vücudundaki esintiyi de kollarının bacaklarının bir kıyafetin içine zorla sokulmasından da hoşlanmaz. İşleri ikiniz için de kolaylaştırmak adına bebeğin üst kısmını giydirirken onu kucağınızda tutup sonra altını giydirmek için yatırın. Tek parça tulum giydiriyorsanız tuluma kollarından önce bacaklarını sokun. Tişört giydirirken önce başını sokun sonra teker teker kollarını geçirin. Bebek büyüdükçe bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz. “Bebeğin eli nerde ?” kolunu geçirdikten sonra da “bebeğin eli burda.

Bazı giysi özellikleri giyinmeyi oldukça kolaylaştırabilir. Örneğin;

• zıbının ön kısmında baştan alt kısmına kadr çıtçıt veya fermuar
• bacaklarda boydan çıtçıt ya da fermuar
• bebeğin ve sizin parmaklarınızın rahatça geçebilmesi için çok sıkı olmayan kollar
• kurdelesiz kıyafetler. (kurleleler,ipler giyimi zorlaştırabileceği gibi bebeğin boynuna dolanıp onu boğabilir)
• esneyebilen kumaşlar

Kundaklama

ilk birkaç hafta bebeğiniz çoğu vaktini ince bir battaniye sarılmış olarak geçirsin. Bu onu sadece sıcak tutmakla kalmayacak ayrıca kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bu gevşek kundaklama için battaniyeyi serin ve bir kenarını biraz içe doğru kıvırın. Bebeği başı kıvrılmış yere gelecek şekilde battaniyenin üzerine yatırın. Battaniyenin sol ucunu vüzuduna çok sıkı olmayacak şekilde sarın ve vücudunun altına doğru sıkıştırın. Alt ucunu ayaklarının üzerinden göğsüne doğru kapatın. En son olarak da sağ ucunu bebeğin yüzü ve boynu açıkta kalacak şekilde diğer tarafa doğru sarın.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat