Çalışma Saatleri: 09:00 - 17:00
İletişim: 0850 433 93 93
Takip Et:
Doktorumla Büyüyorum / Banyo ve Cilt Bakımı  / Yenidoğanı Yıkamak
Yenidoğanı Yıkamak

Yenidoğanı Yıkamak

Eğer alt değiştirme sırasında bez bölgesini yıkıyorsanız bebeğiniz çok fazla banyo yapmaya ihtiyaç duymaz. İlk yılda haftada 3 kere yıkamak yeterlidir. Bundan daha sık yıkamak özellikle sabun kullanılıyorsa bebeğin cildini kurutur. Havluyla bebeğin ıslaklığını almak ve hemen arkasından kokusuz, hipoalerjenik bir losyonla nemlendirmek kuruluğu önlemeye ve egzemadan korunmaya yardımcı olur.
İlk bir ya da iki hafta, göbek bağı düşene kadar, bebeğinizi sadece silerek temizleyin. Sıcak bir odada, bebeği ikinizin de rahat edebileceği yatak, yer ya da lavabonun yanında uygun bir yer gibi düz bir zemine yatırın. Sert zemine bir battaniye veya yumuşak bir havlu sererek yumuşatın. Eğer bebeği yerden yüksek bir yere yatırdıysanız düşmesini önlemek için mutlaka bir elinizle hep bebeğinizi tutun veya bir emniyet kemeri kullanın.
Öncelikler bir kap su ve temiz, önceden kullanılmamış yani normal sabun artığı içermediğinden emin olduğunuz iki yıkama bezi hazırlayın. Bebek sabununu tek elle kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Soyduğunuz bebeğinizi kuru bir havluya sarın. Önce sadece suyla ıslattığınız bezle yüzünü ve gözlerini temizleyin. Vücudun diğer kısımları için sabun kullanabilirsiniz. Bebek sabunu ile bezi köpürtün ve sadece temizlediğiniz bölgede havluyu açarak silmeye devam edin. Daha sonra sabunsuz bir ıslak bezle silerek durulayın. Özellikle koltukaltları, kulak arkaları, boyun çevresi ve kız çocuklarda genital bölgeyi daha dikkatli temizleyin.
Göbek bağı düşüp göbek bölgesi iyileştikten sonra küvet banyosu yaptırmaya başlayabilirsiniz. İlk banyosu yumuşak ve olabildiğince kısa olmalıdır. Bebek biraz tepki gösterebilir. Eğer fazla huzursuzlandıysa bir iki haftalığına yeniden sünger banyosuna dönün ve sonra yeniden küvet banyosunu deneyin. Hazır olduğunu kesinlikle belli edecektir.
Çoğu aile bebeği küçük bir küvet veya lavaboda yıkamayı tercih eder. Yıkadığınız yere en fazla 5 cm yüksekliğe ulaşacak kadar su doldurun. Suyun ısısının sıcak değil ılık olmasına, dirsek ya da bileğinizin içiyle kontrol ettiğinizde ılık hissetmenize, dikkat edin. Eğer küveti muslukla dolduruyorsanız önce soğuk suyu açın ve en son yine soğuk suyu kapatın. Yanıklardan korunmak için suyun sıcaklığı en fazla 45 derece olması gerektiğini unutmayın.

HAZIRLIK

Bebeği soymadan önce malzemelerin hazır olduğuna ve odanın yeterince sıcak olduğuna emin olun. Sünger banyosu ile aynı malzemelere ek olarak temiz suyla durulamak için küçük bir tasa ve saçları olduğunda bebek şampuanına ihtiyacınız olacak.
Eğer banyo esnasında herhangi bir malzemeyi unuttuğunuzu fark ederseniz ya da kapı veya telefon çalarsa mutlaka bebeğinizi yanınızda götürün. Bu nedenle yanınızda mutlaka bir kuru havlu bulundurun. Asla bebeğinizi banyoda yalnız bırakmayın.
Eğer bebeğiniz banyodan keyif aldıysa suyla oynaması ve etrafa biraz sıçratması için ona izin verin. Banyoda ne kadar eğlenirse sudan o kadar az korkar. Yaşı büyüdükçe banyo zamanını çoğu oyun olacak kadar uzatabilirsiniz. Banyo yapmak oldukça sakinleştirici ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Bebek mutsuz olmadıkça banyoyu bitirmek için çok acele etmeyin.
Suyla oynamak, suyu sıçratmak yeterince heyecan verici olduğundan küçük bebekler için banyo oyuncakları çok da gerekli değildir. Ama bebek yeterince büyüdüğünde oyuncaklar paha biçilmez birer dikkat dağıtıcı haline gelirler. Kovalar, yüzen oyuncaklar, hatta su geçirmeyen kitaplar siz bebeğinizi temizlerken onu mükemmel şekilde oyalarlar.
Bebeği banyodan çıkardıktan sonra onu kapüşonlu bir havluyla sarmak başını sıcak tutmak için en iyi yoldur. Bebek yıkamak oldukça ıslak bir iştir bu yüzden siz de kendinizi kuru tutabilmek için omuzlarınıza havlu atın ve mümkünse su geçirmez bir önlük giyin.
Banyo rahatlatıcı olduğundan uykuya geçmesine yardımcı olur bu nedenle uyku düzenine uygun bir zamanda yaptırılması daha iyi olur.

BEBEĞİNİZİ YIKAMAK

Bebeğinizi soyunca hemen suya sokun ki üşümesin. Önce ayaklarını suya sokun, ona cesaret veren bir tonda konuşun ve nazikçe ve yavaşça suya sokun. Güvenliği için vücudunun çoğu ve kafası mutlaka suyun dışında olmalı. Hem böylece üşümemesi için başından aşağı ılık su dökebilme imkanınız da olur.
Yüzünü ve saçlarını temizlemek için yumuşak bir sünger/bez kullanın, haftada bir ya da iki kere şampuanlayın. Bıngıldakları dahil olmak üzere tüm saçlı derisine nazikçe masaj uygulayın. Göz yakmayan şampuan kullansanız da başını durularken elinizi gözlerine siper edin. Eğer gözüne sabun kaçırırsanız ve bu bebeği rahatsız ederse ılık suyla nemlendirilmiş bezle çocuk rahatlayana ve yeniden gözlerini açana kadar gözlerini silin. Sonra tepeden aşağı doğru tüm vücudu yıkamaya devam edin.

Henüz Yorum Yapılmadı

Yorum Yap

Open chat